w

Ile państwo wydaje na kościół? Rząd ukrywa informacje

Kościół i finanse - ile rząd płaci na duchownych?
fot. scott payne/ Pixabay

Jak informuje Rzeczpospolita, posłowie Lewicy od marca czekają na informację od rządu w sprawie wydatków na kościół katolicki. Posłanka Anna Maria Żukowska odpowiedzialna za zapytanie określa sprawę mianem “wiedzy ściśle chronionej”.

Według redaktorów Rzeczpospolitej premier Mateusz Morawiecki konsekwentnie unika odpowiedzi na pytanie o wydatki na instytucje kościelne. Co istotne, posłowie Lewicy złożyli dokładnie 23 interpelacje w tej sprawie. Dotyczyły one takich tematów jak: ile pieniędzy państwowych pochłania Fundusz Kościelny, pensje katechetów i kapelanów czy budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

Ile rząd płaci na kościół?
fot. Świątynia Opatrzności Bożej/ Wikimedia Commons

Sprawdź również: Nauczyciele na roli? Minister apeluje do kadr

Co ciekawe, sprawa zapytań o wydatki na kościół i unikanie tematu przez premiera ciągnie się od 2018 r. Według Konstytucji ministrowie mają 21 dni na wydanie oficjalnego komunikatu. Oczywiście termin ten został wielokrotnie przekroczony.

Zgodnie z deklaracjami Centrum Informacyjnego Rządu Morawiecki upoważnił szefa resortu spraw wewnętrznych do zajęcia się sprawą, ale nie wiadomo kiedy minister odpowie na zapytania posłów Lewicy.

Jak szacuje prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalisty od prawa wyznaniowego rząd może przeznaczać na kościoł nawet 2-3 mld zł rocznie.

Sprawdź również: Protest podwykonawców Zakopianki. Nie otrzymali pieniędzy

Źródło: businessinsider.com.pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Jeden ping

  1. Pingback:

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Angela Merkel bez wsparcia 4 państw.

  Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

  Jacek Kurski wraca do zarządu.

  Jacek Kurski ponownie w TVP. Pensja wyższa o połowę