fot. scott payne/ Pixabay
w

Ile państwo wydaje na kościół? Rząd ukrywa informacje

Jak informuje Rzeczpospolita, posłowie Lewicy od marca czekają na informację od rządu w sprawie wydatków na kościół katolicki. Posłanka Anna Maria Żukowska odpowiedzialna za zapytanie określa sprawę mianem „wiedzy ściśle chronionej”.

Według redaktorów Rzeczpospolitej premier Mateusz Morawiecki konsekwentnie unika odpowiedzi na pytanie o wydatki na instytucje kościelne. Co istotne, posłowie Lewicy złożyli dokładnie 23 interpelacje w tej sprawie. Dotyczyły one takich tematów jak: ile pieniędzy państwowych pochłania Fundusz Kościelny, pensje katechetów i kapelanów czy budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

Ile rząd płaci na kościół?
fot. Świątynia Opatrzności Bożej/ Wikimedia Commons

Sprawdź również: Nauczyciele na roli? Minister apeluje do kadr

Co ciekawe, sprawa zapytań o wydatki na kościół i unikanie tematu przez premiera ciągnie się od 2018 r. Według Konstytucji ministrowie mają 21 dni na wydanie oficjalnego komunikatu. Oczywiście termin ten został wielokrotnie przekroczony.

Zgodnie z deklaracjami Centrum Informacyjnego Rządu Morawiecki upoważnił szefa resortu spraw wewnętrznych do zajęcia się sprawą, ale nie wiadomo kiedy minister odpowie na zapytania posłów Lewicy.

Jak szacuje prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalisty od prawa wyznaniowego rząd może przeznaczać na kościoł nawet 2-3 mld zł rocznie.

Sprawdź również: Protest podwykonawców Zakopianki. Nie otrzymali pieniędzy

Źródło: businessinsider.com.pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

  Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

  Jacek Kurski ponownie w TVP. Pensja wyższa o połowę

  Jacek Kurski ponownie w TVP. Pensja wyższa o połowę