Zakopianka fot. flickr.com
w

Protest podwykonawców Zakopianki. Nie otrzymali pieniędzy

Protest podwykonawców odcinka drogi S7 Lubień-Naprawa nagłaśnia sprawę niewypłaconych faktur. Zaległości firmy IDS-BUD sięgają jeszcze 2019 r.

Urzędnicy reagują

Protest na Zakopiance w miejscowości Naprawa z 22 maja skupił pracowników budowy, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za roboty na S7. Sprawą zainteresowała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do której zgłaszają się podwykonawcy. Rzeczniczka GDDKiA, Iwona Mikrut podkreśla, że sytuacja zostanie wkrótce rozwiązana.

Bezpośrednio wypłaciliśmy już podwykonawcom ok. 10 mln zł. Wiemy, że są też podwykonawcy, którzy nie mają potwierdzonych przez wykonawcę faktur, z niewiadomych nam przyczyn. Wezwaliśmy wykonawcę do przedstawienia listy niezrealizowanych zobowiązań wobec podwykonawców. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Chcemy zrealizować wszystkie zaległe płatności bezpośrednio, czyli GDDKiA zapłaci bezpośrednio podwykonawcom – zaznaczała.

Sprawdź również: PKP ma informować o przyjazdach na Strajk Przedsiębiorców?

Jak nie było, tak nie ma

Jednak przedsiębiorcy nie pokładają większych nadziei w deklaracjach instytucji. Podkreślają, że GDDKiA bada wiarygodność ich zeznań od lutego, ale wypłat nadal nie ma.

GDDKiA wymaga od nas kolejnych dokumentów. Robiliśmy wszystko, żeby skończyć jedną nitkę Zakopianki na odcinku Lubień-Naprawa przed świętami Bożego Narodzenia. Robiliśmy to na prośbę kierowników z IDS-BUD i wykonaliśmy swoje zadanie. Moja firma ma faktury niezapłacone na ponad pół mln zł i nie otrzymałem ani złotówki – podkreślał jeden z pracowników.

Sprawdź również: Ministerstwo Finansów: Zawieszenie reguły wydatkowej

Cisza i strach

Jak podają dziennikarze Onetu, biuro IDS nie odpowiada na wiadomości redakcji i nie komentuje sprawy.

IDS-BUD najpierw zaakceptował wszystkie faktury i protokoły odbioru robót bez żadnych uwag, ale te dokumenty zostały w marcu nam odesłane. Z już zaksięgowanych dokumentów korektorem wymazano pieczątki. Wygląda to tak, jakby nas nie było na budowie – komentuje jeden z właścicieli firm zaangażowanych w prace.

Sprawdź również: Konfiskata mienia przedsiębiorcy bez wyroku sądu. Projekt już w Sejmie

Ponadto, w obliczu pandemii oraz niewyregulowanych płatności za faktury, widmo upadłości strajkujących firm jest bliższe niż kiedykolwiek. Co gorsza, wykonawca urwał kontakt również z samymi przedsiębiorcami.

Faktury są niewypłacone jeszcze z ubiegłego roku. IDS teraz w ogóle zerwał dialog i nam nie odpowiada. Wysłaliśmy im przedsądowe wezwanie do zapłaty, ale również nie odpowiadają – dodaje właściciel cytowany przez Onet.

Źródło: Onet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PKP ma informować o przyjazdach na Strajk Przedsiębiorców?

PKP ma informować o przyjazdach na Strajk Przedsiębiorców?

Sąd Najwyższy z nowym Prezesem.

Sąd Najwyższy z nowym Prezesem. Prezydent zadecydował