w

PKP ma informować o przyjazdach na Strajk Przedsiębiorców?

Zdjęcie oryginalne: wolinlbn, wikimedia commons.

Na skrzynkę redakcji VETO wysłano informację, jaką dostali konduktorzy PKP jeszcze przed sobotnim Protestem Przedsiębiorców. Czy instrukcje wpłyną na przyszłe protesty i dojdzie do zatrzymań już w pociągach?

PKP przesyła wytyczne

Mail jednego z czytelników, który najprawdopodobniej pracuje w strukturach Intercity rzuca nowe światło na państwową spółkę:

Teczka konduktora to aplikacja wewnętrzna PKP Intercity w której prowadzi się raporty jazdy pociągów, ale też przesyłane są zarządzenia bieżące i polecenia np. że w pociągu wszyscy mają chodzić w masce. Teraz chcą abyśmy donosili na podróżnych którzy nie popełniają ŻADNEGO czynu zabronionego(…).

Opisuje komunikat jeden z pracowników PKP Intercity.

Treść zaleceń PKP brzmi następująco.

100918702 491263534925565 4774949811386318848 n.jpg? nc cat=108& nc sid=b96e70& nc oc=AQkZXKqF1yHdONSo pI0RokZbyuErg2t7xuKuwSU5e s432WfW5GBpy 87wyRpjiTJFpu0q8aQe k8BlkzljSo4W& nc ht=scontent waw1 1

Jak wynika z notatki przesłanej do konduktorów, policja może próbować prewencyjnie sprawdzać pasażerów, którzy udają się na Strajk jeszcze przed dotarciem do Warszawy.

Sprawdź również: Paweł Tanajno zaatakował policjanta? Doszło do zatrzymania

Koleje milczą

PKP Intercity odmówiło komentarza drogą telefoniczną i kieruje na mail biura prasowego.

Telefon Naczelnika Wydziału, autora komunikatu, milczy. W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z rzecznikiem prasowym, wysłaliśmy mail z następującymi pytaniami:

 • Na jakiej podstawie konduktorzy mają selekcjonować pasażerów, którzy potencjalnie zmierzają na Strajk Przedsiębiorców?
 • Czy Policja wysłała takie wytyczne? Jakie decyzje padną w przypadku identyfikacji celu wyjazdu pasażera?
 • W jakim celu zostało wydane powyższe zalecenie? Czy cel podróży zgodnie z regulaminem przewoźnika wpływa na stosunek względem pasażera?
z25952571VProtest przedsiebiorcow w czasie epidemii koronawi
(AP Photo/Czarek Sokolowski)

Odpowiedź PKP Intercity:

Szanowny Panie Redaktorze,

PKP Intercity stale monitoruje frekwencję w swoich pociągach. Organizowane wydarzenia w miastach Polski, w tym przypadku Warszawy, powodują znaczny wzrost zainteresowania podróżami i zakup biletów na krótko przed terminem odjazdu pociągów. W obecnym stanie epidemii jako przewoźnik wprowadziliśmy w naszych pociągach ograniczenie sprzedaży biletów do 50 proc. w stosunku do liczby miejsc siedzących w składzie kierując się troską o bezpieczeństwo i komfort naszych pasażerów. Monitorowanie wzmożonego zainteresowania podróżami przez drużyny konduktorskie i raportowanie służy zwiększeniu przepływu informacji, co przekłada się na realizację wzmocnień pociągów, nie dopuszczając tym samym do przekroczenia limitu 50 procent. PKP Intercity podejmuje takie działania zawsze, również przed wystąpieniem epidemii, w przypadku imprez masowych, wydarzeń sportowych czy planowanych zgromadzeń.

Zespół Prasowy PKP Intercity S.A.

Sprawdź również: Senator Bury „dobrowolnie” okupuje radiowóz w trakcie protestu

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi
JohnBoB & Sophie Art

Opracowanie: Szymon Machalica / Bartek Wojnowski

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Libertarianizm wejdzie do Białego Domu?

  Libertarianizm w Białym Domu? Partia wybrała kandydata

  Protest Zakopianki obnaża wykonawców.

  Protest podwykonawców Zakopianki. Nie otrzymali pieniędzy