w

Ministerstwo Finansów: Zawieszenie reguły wydatkowej

fot: flickr.com

Ministerstwo Finansów na czas epidemii może zawiesić regułę wydatkową. Powrót do pierwotnych przepisów może potrwać nawet 4 lata.

Ministerstwo Finansów zawiesi regułę wydatkowania?
fot. flickr.com

Reguła wydatkowa, na którą powołuje się Ministerstwo Finansów działa jak bezpiecznik. Podczas złej koniunktury ogranicza rządzących, a w lepszych czasach pozwala na zwiększenie nakładów z budżetu. Regułą interesują sie przede wszystkim inwestorzy. Osoby, które pożyczają państwu pieniądze, mają pewną dozę świadomości o nienaruszalności ich kapitału. Co ciekawe, reguła uspokaja też agencje ratingowe – pokazuje, że politycy (przynajmniej w teorii) nie wydadzą za dużo.

Ponadto, Ministerstwo Finansów zadbało, aby reguła pojawiła się w stawie o finansach publicznych. Jak podają niektórzy analitycy, to właśnie ten zapis przyczynił się do ograniczenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (liczonego z lokalnymi budżetami i systemem ubezpieczeń społecznych) oraz spadku długu publicznego.

Sprawdź również: Senat wykreśla część nowelizacji tzw. Tarczy 3.0

W dobie pandemii Ministerstwo Finansów stwierdziło, że przepis wiąże ręce rządowi. Projekt zawieszenia reguły jest już w przygotowaniu. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do wstępnych prezentacji pomysłu, za który odpowiada minister Tadeusz Kościński, główny ekonomista MF Łukasz Czernicki i wiceminister Piotr Patkowski.

Tadeusz Kościński, Ministerstwo Finansów fot. Wikipedia
Tadeusz Kościński fot. Wikipedia

Warto wspomnieć, że prawnie można zawiesić ową regułę poprzez wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Jednak politycy nie są skorzy do rozwiązań proponowanych przez Konstytucję. Do ustawy o finansach publicznych wpisali stan epidemii, który może zawiesić regułę wydatkowania pod jednym warunkiem. Musi pojawić się pogorszenie sytuacji finansowej państwa, czyli deficyt wynosić powyżej 3 proc.

Sprawdź również: Nocna dymisja rady nadzorczej w banku Pekao

Jak na razie warunki mogą być spełnione. Ministerstwo Finansów spodziewa się spadku PKB o 3,4 proc. i pogłębienia deficytu do 8,4 proc. PKB.

Ministerstwo Finansów uspokaja inwestorów, mówiąc, że reguła zostanie przywrócona po kryzysie. Ma to nastąpić w perspektywie od 2 do 4 lat.

Źródło: Interia

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Donald Trump oskarża Chiny o wybuch pandemii

  Donald Trump oskarża Chiny o wybuch pandemii

  Partia Możemy krytycznie o zakazie handlu mentolami.

  Partia Możemy o unijnym zakazie sprzedaży „mentoli”