w

Senat wykreśla część nowelizacji tzw. Tarczy 3.0

Zdjęcie oryginalne: flickr.com Lukas Plewnia

W nocy ze środy na czwartek senatorowie postanowili wykreślić punkty, które ich zdaniem nie mają nic wspólnego z pomocą w dobie pandemii. Przeszły za to zapisy o zasiłkach opiekuńczych.

Do głosowania skierowano 106 poprawek, ale część z nich wycofano. Ostatecznie obradowano nad 87 poprawkami.

Oprócz nowego sposobu wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej odrzucono również skrócenie kadencji obecnego prezesa, regulacje dotyczące sądów powszechnych i elektronizacji niektórych procesów w zakresie prowadzenia rozpraw, przepisy prawa o szkolnictwie wyższym, prawa pocztowego, ustawy o dowodach osobistych, czy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Senat fot. flickr.com
Senat fot. flickr.com

Senatorowie zgłosili jednak poprawkę do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmianę zasad przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju UE.

Przegłosowano również poprawkę o objęciu pomocą sezonowych pracowników branży turystycznej.

Przeszedł również zapis o wpłatach na rzecz państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, które stanowiłyby koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych.

Senat przegłosował też zwolnienia w podatku od spadków i darowizn oraz w CIT związane z nabyciem w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przeznaczonych na zakup wyrobów medycznych, środków ochrony osobistej itp. przeznaczonych m.in. dla podmiotów leczniczych. W określonych sytuacjach przewiduje ona także odpowiednie zwolnienie z VAT.

W ustawie pojawił się zapis o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych oraz poprawka dotycząca zwolnienia przedsiębiorców jednoosobowych ze składek na ZUS za kwiecień i maj 2020 r. i ich zwrotu, jeśli zostały opłacone.

Senatorowie zaproponowali też zmianę w przepisie, który przewiduje ulgę w składkach na ZUS dla samozatrudnionych, którzy w lutym uzyskali dochody do 7 tys. zł. Zgodnie z poprawką „luty 2020 r.”, który jest miesiącem odniesienia, Senat zmienił na pierwszy miesiąc, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania.

Za podjęciem uchwały w sprawie nowelizacji Tarczy 3.0 głosowało 95 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.

Źródło: Interia

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    ZUS z kontrolą obrotów. Sprawdzi, czy przedsiębiorca spełnia warunki “tarczy”

    ZUS z kontrolą obrotów. Sprawdzi, czy przedsiębiorca spełnia warunki „tarczy”

    fot. flickr.com

    Policja inwestuje w sprzęt do… tłumienia protestów