w

Morawiecki: inflacja przyszła z covidem, manipulacjami Gazpromu i polityką UE

Morawiecki wskazuje winnych inflacji

Zgodnie z zapowiedziami dziś weszła w życie obniżka stawek VAT na paliwa z 23 do 8 proc. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Oczywiście w związku z takim wydarzeniem nie mogło zabraknąć konferencji prasowej z udziałem premiera oraz prezesa Orlenu na jednej ze stacji paliw.

Inflacja do Polski przyszła z razem covidem, z manipulacjami cenowymi Gazpromu i nieodpowiedzialną polityką klimatyczną Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki

Narracja premiera nie uwzględnia jednak takich czynników proinflacyjnych jak szeroko krytykowana polityka Narodowego Banku Polskiego, który bardzo długo wstrzymywał się przed podnoszeniem stóp procentowych czy miliardów złotych wpompowanych w gospodarkę przez rząd poprzez różnego rodzaju programy socjalne.

Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami, nie chowamy głowy w piasek. Tylko robimy wszystko to co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe. (…) O ile ceny paliwa w wielu krajach, we Francji, w Danii, w Niemczech rosną w ostatnim czasie, rosną o 5-6 procent, u nas spadły, spadły zgodnie z obietnicami.

Premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki argumentował, że obniżka cen paliw jest kluczowa dla walki z inflacją, z uwagi na fakt, że przekładają się one na koszty transportu i są uwzględniane w cenach wielu produktów. Nie wspomniał natomiast o dziesiątkach nowych podatków, danin i opłat wprowadzanych od 2015 roku czy najnowszym, sztandarowym dla rządu – Polskim Ładzie, który drastycznie zwiększa koszty przedsiębiorców, co przekłada się na jeszcze szybciej rosnące ceny produktów i usług.

Obajtek o cenach paliw

Dziś średnia cena benzyny to 5,19, a jeśli mówimy o oleju napędowym to średnia cena wynosi 5,24. To są najniższe ceny w Unii Europejskiej.

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek

Daniel Obajtek wyraził też opinię, że gdyby nie działania rządu, takie jak walka z mafiami paliwowymi, modernizacja rafinerii, dywersyfikacja dostaw ropy i niedawne nabycie praw do emisji CO2 po niższych niż obecne cenach, ceny benzyny w Polsce sięgałyby już 9,50 zł za litr.


Fot. Youtube @TVP Info, mat. „Morawiecki: ceny paliw spadły zgodnie z obietnicami”

Zobacz również: OBOSTRZENIA ZOSTAŁY PRZEDŁUŻONE. JEST NOWE ROZPORZĄDZENIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sora khan playstation pad

Sony przejmuje producenta gier za 3,6 mld dol. Japończycy odpowiadają Microsoftowi

mufid majnun szczepienie covid certyfikaty

Ważność unijnych certyfikatów COVID została skrócona