w

Nadchodzi podwyżka akcyzy na alkohol. Ogromne zmiany w cenach piwa i wina!

O podwyżkach akcyzy mówiono w ciągu ostatniego roku wielokrotnie, jednak za każdym razem nic z tego nie wychodziło, a rząd mówił, że to fake news. Akcyzę ostatni raz podwyższono w 2019 roku, tym samym, zanosi się na kolejną podwyżkę akcyzy.

Jak podaje PAP – ministerstwo finansów planuje podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino o 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc do 2027 r.

  • W planach jest również podwyżka minimalnej stawki akcyzy na papierosy w 2022 r., a także podwyżki stawek akcyzy na papierosy i tytoń co roku o 10 proc. w latach 2023-27.
  • Planowane podwyżki akcyzy zwiększą wpływy do budżetu o 103,7 mld zł w 10 lat, a w 2022 o 2 mld zł – podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.

W osr projektu podano, że w 2023 roku dzięki podwyżkom budżet zyska 4,48 mld zł.

„Dane dotyczące dochodów są obliczone szacunkowo w oparciu o uproszczone założenia z uwagi na brak wiarygodnego modelu symulacji reakcji rynku na zakładane podwyżki w tak długim okresie czasu. Należy zatem zakładać, że szacunkowe dochody mogą być niższe z powodu m.in. możliwości wzrostu szarej strefy, większego niż prognozowany spadku sprzedaży ww. wyrobów akcyzowych, wyprodukowania znacznej liczby zapasów przed wprowadzeniem planowanych podwyżek” – napisano

Źródło: PAP


Zobacz także: Wyciekły dane z Twitch.tv. Ile zarabiają najwięksi streamerzy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

136 krajów zgodziło się – będzie globalna stawka minimalna CIT

136 krajów zgodziło się – będzie globalna stawka minimalna CIT

Realne rentowności wspierają coraz bardziej ograniczone rynki towarowe – prognozy Saxo na IV kw.

Realne rentowności wspierają coraz bardziej ograniczone rynki towarowe – prognozy Saxo na IV kw.