Bloomberg jak co roku publikuje zarobki CEO (Chief Executive Officer, a po polsku dyrektor generalny lub prezes zarządu, najwyższa funkcja w firmie). W swoim artykule Wall Street Gets the Flak, But Tech CEOs Get Paid All the Money krytycznie podchodzą do gigantycznych sum jakie zarobili dyrektorzy. Omijamy ten wątek i skupiamy się na wynikach finansowych.
Dla niektórych astronomiczne wynagrodzenie kadry kierowniczej stanowi część fundamentalnej przynęty amerykańskiego kapitalizmu: To wielkie bogactwo jest w zasięgu ręki każdego, kto pracuje wystarczająco ciężko.
Anders Melin, Bloomberg
Indeks płac Bloomberga śledzi 100 najwyżej opłacanych menedżerów w spółkach, które przekazują dane o wynagrodzeniach amerykańskim organom regulacyjnym. Dane liczbowe dotyczące indeksu składają się z wynagrodzeń, premii i świadczeń wypłacanych w ostatnim roku.
Obejmują one również wartość przyznanych opcji na akcje i akcji o ograniczonej możliwości dysponowania nimi, które mogą przynieść zyski w przyszłości. Dla celów porównawczych wszystkie takie nagrody kapitałowe są wyceniane na koniec roku obrotowego każdej spółki, a nie na dzień ich przyznania. W związku z tym wartości liczbowe indeksu mogą różnić się od wartości ujawnionych w sprawozdaniach czasami o wiele częściej w zależności od zmian cen akcji i dywidend.
Najwyższe zarobki w sektorze technologicznym
Liderem zarobków CEO jest Elon Musk, który zarobił w ostatnim roku z tytułu CEO ponad 595 266 817 USD. Całość jego majątku jest szacowana na 70,5 mld USD czyli jest już bogatszy od Warrena Buffetta, a siódmy na liście najbogatszych na świecie. Obecną wartość majątku zawdzięcza ciągłym wzrostom wyceny spółki TESLA INC. Przypomnijmy, że jego spółka motoryzacyjna jest obecnie najdroższa na świecie – warta ponad 286 mld USD. Druga jest TOYOTA z kapitalizacją 170 mld USD.
Drugi na liście jest CEO Apple Inc. z kwotą 133 727 869 USD, a trzeci na liście jest Tom Rutledge, CEO Charter Communications Inc. Amerykańska firma telokomunikacyjna i medialna, która znana jest w USA pod marką Spectrum, która ma baze ponad 26 milionów klientów w 41 stanach.
Tymczasem Instytut Polityki Gospodarczej szacuje, że wynagrodzenia dyrektorów generalnych wzrosły o ponad 900% w ciągu ostatnich czterech dekad, w porównaniu z zaledwie 12% dla typowego pracownika.
Tendencja ta była podsycana przez akcjonariuszy instytucjonalnych, którzy od czasu krachu w 2008 roku popychali firmy do powiązania płac z wynikami – najczęściej ocenianymi na podstawie cen akcji. W ten sposób powstało środowisko, w którym prawie żadna kwota dla jednej osoby nie jest zbyt duża, dopóki akcje rosną.
Pod tym względem wyróżnia się bardzo sektor technologiczny. Czterech CEO z dziesiątki Indeksu Płac Bloomberga to dyrektorzy Cook, Alphabet Inc. Sundar Pichai, Microsoft Corp. Satya Nadella i Robert Swan z Intel Corp.
Dla kontrastu, najlepiej opłaconym CEO z sektoru bankowego jest Charlie Scharf z Wells Fargo & Co. z zyskiem 55,2 mln USD na koniec 2019 roku.