w

Najpopularniejsze inwestycje 2020 roku wg. platformy XTB

Zeszły rok był przełomowy dla wszystkich dziedzin. Pandemia postawiła świat na głowie. Nawet pojawiły się głosy ekonomistów, którzy wspominali, iż możemy spalić wszystkie książki, ponieważ mamy nową ekonomię. Widmo potężnego krachu w skutek zamykania światowej gospodarki przyciągnęło dużo nowego kapitału – potocznie „ulica wchodzi na giełdę”.

  • Za nami dekada dobrobytu – globalne bezrobocie było najniższe w historii, a jakość życia na całym świecie poprawiała się. Pandemia koronawirusa była dotkliwa dla światowej gospodarki od czasów pandemii grypy z 1918 roku.
  • W pierwszej fazie zablokowano wszystkie łańcuchy dostaw co spowodowało masową histerię.

Inwestycje w kryzysie

XTB opublikowało raport TOP10 najpopularniejszych akcji wśród klientów XTB w Polsce oraz na wszystkich ośmiu europejskich rynkach, na których XTB oferuje prawdziwe akcje. Możemy się przyjrzeć jaki panował sentyment wśród klientów domu maklerskiego.

Wyniki komentuje Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych w XTB.

  • W minionym roku uznaniem inwestorów w Polsce cieszyły się przede wszystkim największe pod względem kapitalizacji spółki z warszawskiego parkietu, a w szczególności te związane z nowymi technologiami.
  • Niekwestioowanym liderem pod względem zainteresowania okazał się być CD PROJEKT, głównie ze względu na premierę gry Cyberpunk 2077. Pomimo wielu niedociągnięć w samej grze, Cyberpunk 2077 był hitem sprzedażowym, a pod pewnymi względami z rekordowymi wynikami.
  • Warto również zwrócić uwagę na Allegro, czyli obecnie największą spółkę na GPW i lidera branży e-commerce w Polsce.
  • Ze względu na pandemię inwestorzy szukali również okazji z branży biotechnologicznej. Spółki jakie jak Biomed Lublin czy Mercator Medical pozwoliły osiągać nawet kilkuset procentowe zwroty akcji.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTWIERAMY- powstała interaktywna mapa działających biznesów

#OTWIERAMY- powstała interaktywna mapa działających biznesów

Gołębiewski o obywatelskim nieposłuszeństwie- “to desperacja”

Gołębiewski o obywatelskim nieposłuszeństwie – „to desperacja”