w , ,

NBP gwałtownie zwiększa liczbę pieniędzy na rynku

Fot: Piotr Malecki dla NBP/ Wikimedia commons.

Jak ustalili dziennikarze RMF24: w Polsce każdego dnia przybywać półtora miliona banknotów. Od początku roku daje to w sumie niemal pół miliarda papieru. Konsekwencje: drożyzna.

  • Kwotę wydrukowano w postaci 450 milionów banknotów. Gdyby je skleić wzdłuż, utworzyłyby taśmę, którą można by opasać ziemię dobre półtora raza – donoszą dziennikarze RMF24.
  • Po pierwsze, banknoty to tylko część pieniędzy w obiegu, znacznie zmniejszyła się natomiast wartość bankowych depozytów. Po drugie, zmniejszyło się tempo obiegu pieniądza. Więcej pieniędzy “leży w szufladach”, rzadziej przechodzi z rąk do rąk, a przez to nie odczuwamy bardzo, że przybyło ich tak wiele.

Wartość wszystkich papierowych pieniędzy, wytworzonych na zlecenie NBP od początku roku do końca września, zwiększyła się o jedną czwartą, czyli o 66 miliardów złotych.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, ceny w Polsce poszybują w tym roku najwyżej w całej Europie. Ich przewidywany wzrost ma wynieść 3,6 proc. W najnowszej prognozie pobiliśmy dotychczasowego, unijnego lidera inflacji – Węgry.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

UE: budżet można uchwalić bez Polski i Węgier. Reakcja zachodu na weto

UE: budżet można uchwalić bez Polski i Węgier. Reakcja zachodu na weto

Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej