w ,

NBP zmienia swoje prognozy inflacji. Ceny będą rosły szybciej niż przewidywano

Prezes Narodowego Banku Polskiego odpowiedział na pytania Business Insider Polska, stwierdził on, że za połowę inflacji w 2022 r. będą odpowiadać ceny energii. Roczna dynamika cen energii może wynieść nawet 27 proc. w czerwcu 2022r. Zmianie uległy również prognozy inflacji na następny rok, ze wstępnych prognoz NBP wynika, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja wyniesie 7,6 proc.

Czy inflacja przyśpieszy jeszcze bardziej?

Adam Glapiński w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska poinformował, że przewidywania zostały sporządzone 2021 r., jak dodał, mają tylko charakter wstępny. Nowa prognoza banku centralnego uwzględnia już wpływ tarczy antyinflacyjnej oraz obniżkę VAT na żywność do 0 proc.

  • W prognozie uwzględniono wzrost taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych.
  • Według NBP maksymalny poziom inflacji będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r. i wyniesie 8,3 proc., następnie będzie ona się stopniowo obniżać — do 6,2 proc. w grudniu 2022 r.

Z ostatniej projekcji inflacji, którą analitycy banku centralnego prezentowali na początku listopada br., wynikało, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja wyniesie 5,8 proc. Obecna, chociaż wstępna prognoza, zakłada już wyższy poziom.

Posiedzenie RPP już 4 stycznia

Aktualnie referencyjna stopa procentowa wynosi 1,75 proc., RPP przegłosowało już 3 podwyżki z rzędu. Wkrótce może czekać nas kolejna. Rada Polityki Pieniężnej spotka się bowiem 4 stycznia, aby podjąć decyzję.

Pierwotnie posiedzenie było zaplanowane na 12 stycznia 2022 r., jednak tuż przed świętami Bożego Narodzenia napłynęła informacja o jego przesunięciu. Ekonomiści bez wątpienia spodziewają się kolejnej reakcji, co niesie za sobą podwyżkę stóp procentowych.


Zobacz także: 15 nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Źródło: Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

scam alert

15 nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych KNF

radio podziemia

Radio Podziemia 24/7, czyli nowoczesny wybór muzyki oparty na blockchainie