w

Nowe dowody osobiste już od dzisiaj. Urzędy będą pobierać odcisk palca

Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste:

– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy – wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

Na dokumencie tożsamości zajdzie dużo zmian. Oprócz zdjęcia twarzy, będą na nim znajdować się dwa odciski palców. Na dowody powraca również podpis posiadacza. Zmieni się również wygląd dokumentu. Od dzisiaj – 8 listopada, można składać wnioski.

  • Do końca tego roku około 100 tys. osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tys. osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat

Nowe dowody osobiste oprócz wprowadzonego w 2019 r. zdjęcia twarzy będą miały dwa odciski palców oraz ręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie.

Jest jednak jeden problem – zarówno odciski palców jak i podpis trzeba złożyć osobiście, w urzędzie, więc nie ma możliwości złożenia wniosków o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną. Online można składać wnioski tylko dla osób poniżej 12. roku życia., czyli tam gdzie nie są wymagane odciski palców i podpis.

Wyobraźnia już podsuwa obraz ogromnych kolejek w urzędach – mamy 2021 rok, a likwidowana jest możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu online.

  • Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Jak będzie wyglądał nowy dowód?

nowe dowody osobiste
Foto: MSWiA
Syak9kpTURBXy81MTJjYjYwNzVkZWE0ZWQyMTc3MzBkZjZiYjY2NmViZi5wbmeSlQLNAyAAw8OVAgDNAyDDw4KhMAWhMQE
Foto: MSWiA

Zobacz także: Kryptowaluta nazwana imieniem Elona Muska rośnie ponad 4000% w październiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

solana

Solana zyskuje w tym roku 17 000 proc. – oto co warto wiedzieć przed zainwestowaniem w konkurenta Ethereum

Elon Musk

Elon Musk ma do zapłaty 15 miliardów dolarów podatku!