w

Nowy Ład Morawieckiego: podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

Jak podaje OKO.press w planie znajdą się także dwie propozycje dość istotne propozycje. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz emerytur bez podatku do 2,5 tys. zł. Program Nowego Ładu ma zostać ogłoszony na konwencji 20 marca.

Co ciekawe, ale jedno wynika z drugiego: wprowadzenie tego progu kwoty wolnej od podatku zwalnia emerytury 2,5 tys. zł z daniny. Rząd jednak tutaj kładzie nacisk na efekt propagandowy.​

Tak Prawo i Sprawiedliwość chce odbudować gospodarkę po pandemii. Dobry pan zabierze mniej Twoich pieniędzy.

 • Nowy Ład to strategia opracowywana przez premiera Mateusza Morawieckiego, która ma zostać przyjęta na konwencji partyjnej Prawa i Sprawiedliwości.
 • Według przecieków, do których dotarł „Puls Biznesu”, zakładać ma on m.in. wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB, rozszerzenie „estońskiego CIT-u” na wszystkie firmy, ulgi dla przedsiębiorców i inwestycje w drogi szybkiego ruchu.

Kwota wolna od podatku

Kwota 30 tysięcy także często się pojawia – proponowały ją już Konfederacja, Lewica, PSL oraz Kukiz’15. Platforma Obywatelska na ostatniej konwencji zaproponowała kwotę wolną od podatku w wysokości 10 tysięcy zł.

 • Także PiS przed wyborami w 2015 roku apelował o podniesienie jej do poziomu 8 tys. zł. W 2009 roku kwota została ustanowiona na poziomie 3091 zł, co oznacza, że rocznie podatek jest pomniejszony o 525 zł.
 • PiS owszem, podniósł ją do poziomu 8 tys. – ale wyłącznie dla osób zarabiających 8 tys. zł rocznie (667 zł miesięcznie). Z kolei osoby zarabiające ponad 127 tys. zł w ogóle kwoty wolnej obecnie nie mają.

Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju wskazuje, że na obecną propozycję PiS należy patrzeć nieco inaczej. Reforma oznaczałaby zwiększenie miesięcznych zarobków Polaków o nawet 380 zł.

Za nowe obietnice zapłacą samorządy

Jednocześnie byłby to olbrzymi koszt – nawet 60-70 mld zł – co uderzyłoby zwłaszcza w samorządy, dla których wpływy z PIT stanowią znaczącą część budżetu. 

 •  Możliwe jest więc, że PiS zaoferuje nieco okrojoną wersję, np. kwotę wolną od podatku dla osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie, która przy wyższych zarobkach proporcjonalnie by spadała. 
 • Taka propozycja to skopiowanie oferty Rafała Trzaskowskiego.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Klub Face 2 Face – batalii ciąg dalszy. Sanepid umorzył postępowanie

  Klub Face 2 Face – batalii ciąg dalszy. Sanepid umorzył postępowanie

  Izrael znosi restrykcje: restauracje i hotele znów otwarte

  Izrael znosi restrykcje: restauracje i hotele znów otwarte