w

Nowy rok, nowe prognozy. PKB Polski wzrośnie o 3,6 proc.?

Rok 2021. PKB Polski wzrośnie o 3,6 proc- podaje Konfederacja Lewiatan.

Przyszły rok upłynie pod hasłem wychodzenia z kryzysu. Wzrost gospodarczy wyniesie 3,6%. Za odbicie odpowiadać będzie przede wszystkim eksport (wzrost o 6%) oraz konsumpcja (wzrost o 3,5%). Raczej nie należy się spodziewać ożywienia inwestycji. Inflacja osiągnie 2,5% – prognozuje Konfederacja Lewiatan.

Doświadczenia z zimowego lockdownu – brak spójnej strategii oraz ogromna niepewność- nie pozwalają wierzyć, że dynamika PKB pozwoli nam nadrobić straty z 2020 roku. Prognozujemy 3,6% wzrostu realnego PKB Polski w 2021 roku. Za odbicie odpowiadać będzie przede wszystkim eksport polskich dóbr i usług (6% r/r)- komentarz dr Sonii Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan.

  • W 2021 roku nie spodziewamy się odbicia inwestycji. Wiele firm będzie je odraczać w oczekiwaniu na stabilizację. Inwestycje sektora publicznego oraz gospodarstw domowych (zakup mieszkań) nie będą w stanie ich zrównoważyć. Stąd na 2021 r. prognozujemy dalszą korektę in minus inwestycji (-2 % r/r).
  • Dla konsumentów zagrożenia są jednak inne. Prognozujemy średnioroczną inflację na poziomie 2,5% r/r. W dodatku, wzrosną ceny energii, paliw oraz produktów słodzonych. Odczujemy też konsekwencję podatku handlowego. Ponadto, bezrobocie prawdopodobnie wzrośnie do poziomu zakładanego wcześniej przez rząd na grudzień tego roku, czyli do ok. 7,3 – 7,5%.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus. Zakaz przemieszczania się w sylwestra – wytyczne policji

Koronawirus. Zakaz przemieszczania się w sylwestra – wytyczne policji

(GETIn Holding, Anonimowy fotograf pracujący na zlecenie GETIN Holding)

Pekao przejmuje Idea Bank. SKARB PAŃSTWA DO BOJU!