w

Obniżka VAT dla gastronomii? Projekt leży na stole

Fot: Olga Semeniuk/ Facebook.

Obniżka VAT?

Pandemia i kryzys trwa już praktycznie rok, niektóre państwa zmniejszały podatki, np. VAT. U nas takich zabiegów nie było, słyszeliśmy jedynie o przypadkach, kiedy prezydenci poszczególnych miast zwalniali przedsiębiorców  z opłat za koncesję na alkohol, co wydarzyło się między innymi w Łodzi, nic większego się nie odbyło.

  • Przykładowo, w Niemczech w połowie 2020 roku zmniejszono stawkę VAT na zwykłe towary z 19 do 16 proc., a na żywność i część pozostałych towarów z 7 do 5 proc.

W Polsce o pomyśle czasowego obniżenia VAT mówi się coraz więcej, cała sytuacja trwa od kilku tygodni, aż w końcu, pojawił się pomysł zmniejszenia VAT dla gastronomii, co ma pomóc przedsiębiorcom w trwającym kryzysie.

Tym razem, padła propozycja zmniejszenia VAT na usługi gastronomiczne. Obniżka miałaby być tymczasowa i obowiązywać do końca 2021 roku.

Pomysł czasowego obniżenia stawki podatku VAT na usługi gastronomiczne z 8 proc. do 5 proc. jest już na stole w rządzie – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk w czasie konferencji prasowej w Krakowie. 

Aktualnie, propozycja jest opiniowana przez Ministerstwo Finansów, ponieważ „wiąże się ono z ubytkiem wpływów podatkowych”, a czternastki przecież trzeba wypłacić – dzisiaj zostanie podpisana ustawa ustawa o 14. emeryturze.

mem1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inflacja jednak wyżej. NBP aktualizuje swoje prognozy

Inflacja jednak wyżej. NBP aktualizuje swoje prognozy

DZIEŃ KOBIET: przedstawiamy polskie wojowniczki o wolność

DZIEŃ KOBIET: przedstawiamy polskie wojowniczki o wolność