w , ,

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych? Morawiecki dla Super Expressu

Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że dopuszcza możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla „pewnych grup zawodowych”. „Gdyby sytuacja się nadal pogarszała warto byłoby to rozważyć. Na przykład dla pracowników służby zdrowia” – dodał premier w wywiadzie dla Super Expressu.

W rozmowie szef rządu został zapytany m.in. o zapowiedziane przez rząd nowe obostrzenia i o to jak weryfikować czy klient, np. kina czy restauracji, zaszczepił się na koronawirusa czy nie.

„Mówimy o kinach, teatrach czy restauracjach, czyli tych miejscach, gdzie już wcześniej obowiązywały obostrzenia. To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasady” – odpowiedział premier.

„Ufam, że tak jest w bardzo wielu, jeśli nie w większości miejsc. Zwłaszcza że są one coraz częściej kontrolowane przez służby mundurowe i sanepid. W tych miejscach te limity zostały teraz obniżone. W związku z tym jeżeli ktoś jest zaszczepiony, to już dziś do tego limitu się nie wlicza” – zaznaczył Morawiecki.

Premier przyznał, że dopuszcza możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla „pewnych grup zawodowych”

Jego zdaniem także pracodawcy powinni mieć możliwość sprawdzania czy ich pracownik poddał się szczepieniu. „Pytanie, czy uda się wypracować taki kompromis na forum całego Sejmu. Czekam jak zareagują przedstawiciele partii opozycyjnych” – dodał szef rządu.

Przyznał również, że dopuszcza możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla „pewnych grup zawodowych”. „Gdyby sytuacja się nadal pogarszała warto byłoby to rozważyć. Na przykład dla pracowników służby zdrowia” – doprecyzował Morawiecki.

Morawiecki podkreśla potrzebę szczepień

Zapytany z kolei o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, premier zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy. „Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami” – powiedział Morawiecki.

„Proszę mi pozwolić podkreślić wartość szczepień raz jeszcze. Uważam, że te święta mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby te kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień” – podkreślił.

Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci, ponieważ jest zwolennikiem tego typu procedur. „Tak. Przypomnę tylko, że jeszcze 10 lat temu nikt nie kwestionował szczepień dzieci, nawet najmłodszych, wkrótce po urodzeniu. Wielu rodziców, którzy ten wywiad przeczytają, pewnie sami to potwierdzą. W jakimś stopniu jest to efekt propagandy, także rosyjskiej, i wzbudzenie dyskusji wokół sprawy, która jeszcze do niedawna wydawała się oczywista. Przypomnę, że te akcje, jeszcze sowieckie, zaczęły się w latach 80.” – stwierdził premier.


Zobacz również: Prezes NBP dla Gazety Polskiej. Możliwy wzrost stóp procentowych. Glapiński przeciwnikiem euro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prof. Adam Glapinski Nov 2015

Prezes NBP dla Gazety Polskiej. Możliwy wzrost stóp procentowych. Glapiński przeciwnikiem euro

grecja szczepienia

Grecja: 100 euro grzywny każdego miesiąca dla niezaszczepionych powyżej 60 roku życia