w , ,

Od 28 grudnia kwarantanna narodowa – takie będą zasady

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował.

 • Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową.
 • Zamknięte stoki narciarskie, ograniczenie działania hoteli, zmiany w handlu czy zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre zapowiedziane przez ministra zdrowia dodatkowe ograniczenia.
 • Pod kątem zaostrzania restrykcji nie wyróżniamy się na tle innych krajów Europy. Lockdown wprowadziły już m.in. Niemcy, Słowacja, Dania czy Austria.

Rząd przygotował kilka nowych restrykcji i apeluje, by po świętach pozostać w domach, a wychodzić tylko w najpotrzebniejszych sprawach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, restrykcje dotkną także hoteli. Z noclegu skorzystać będą mogły tylko osoby wykonujące zawody medyczne, piloci i załogi samolotów, kierowcy, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariusze służb państwowych, sportowcy i ich trenerzy oraz dyplomaci.

 • Osoby przebywające w hotelu będą musiały za pomocą specjalnych dokumentów wykazać, że są wyłączone z obowiązujących ograniczeń.
 • Normalnie działać będą mogły natomiast hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

Znacząco ograniczona zostanie również działalność galerii handlowych

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2 tys. m. kw. będzie obowiązywał  zakaz handlu detalicznego. W takich punktach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, czy z akcesoriami samochodowymi.

 • Obowiązywał będzie również zakaz prowadzenia działalności usługowej. Wyłączone będą z niego usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe,, ślusarskie, szewskie krawieckie, pralnicze, naprawy pojazdów, myjni samochodowych.
 • Ograniczenia nie będą dotyczyć także usług gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Jednak do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Tak jak obecnie, przedsiębiorcy prowadzący takie punkty, będą mogli wydawać jedynie posiłki na wynos.

Zamknięte dyskoteki, baseny i siłownie

W okresie przewidzianym w rozporządzeniu nie będą mogły działać  dyskoteki, kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby oraz centra fitness.

 • Wyjątek stanowią podmioty wykonujące działalność leczniczą, przeznaczone dla pacjentów czy dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Zakaz zgromadzeń

Do 17 stycznia nie wolno także organizować zgromadzeń, za wyjątkiem tych organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji – przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób, przy zachowaniu co najmniej 1,5 m odległości między osobami i z koniecznością noszenia maseczek.

 • Do 17 stycznia mogą natomiast odbywać się zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Jednak tam także odległość między osobami wynosić musi co najmniej 1,5 m. kw. W budynkach kultu religijnego nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m. kw. o raz obowiązek zakrywania nosa i ust.
 • Do odwołania został przedłużony zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Jednak do tego limitu nie wlicza się osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Czy mamy się martwić o gospodarkę?

Lockdown wpłynie na poziom konsumpcji, jednak wiele wskazuje na to, że polska gospodarka jest coraz odporniejsza na koronawirusa. Prawdziwa odwilż ma nadejść w drugiej połowie 2021 r. Firmy, których dotknęły obostrzenia, są jednak pełne obaw.

 • Przedsiębiorcy są załamani, szczególnie, że wcześniej nikt nie uzgadniał z nimi tych kwestii. Polska Rada Centrów Handlowych pisze, że „trzeci lockdown jest dla branży – zarówno wynajmujących, jak i najemców ciężkim ciosem, zwłaszcza że właściciele galerii handlowych od początku pandemii są pozbawieni pomocy w ramach tarcz finansowych”.
 • Zdaniem organizacji konsekwencje tych decyzji odczuje sektor finansowy w Polsce, „ponieważ sektor handlowy nie będzie w stanie realizować zobowiązań finansowych względem podmiotów zewnętrznych”.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Narodowa kwarantanna. Zamknięte zajęcia sportowe… on-line- w tym szachowe.

Narodowa kwarantanna. Zamknięte zajęcia sportowe… on-line- w tym szachowe.

Co przekonałoby Polaków do zaszczepienia się przeciw Covid-19? Sondaż dla RMF FM i “DGP”

Co przekonałoby Polaków do zaszczepienia się przeciw Covid-19? Sondaż dla RMF FM i „DGP”