w

Ogromne spadki na kryptowalutach. Bitcoin spada o 15 proc, a Ethereum o ponad 20 proc.

Spadki na kryptowalutach

Ceny Bitcoina i Ethereum gwałtownie spadły w piątek, zmniejszając kapitalizację rynkową kryptowalut o prawie 150 miliardów dolarów według danych z CoinMarketCap.

Bitcoin spadł o 15 proc. w okolice 35,7 tys. dolarów. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, zanurkowała o ponad 20 proc., poniżej 2,5 tys. dolarów.

Spadki na kryptowalutach podążają za stratami na Wall Street. Nasdaq Composite stracił w tym tygodniu 7,6 proc., a S&P 500 spadł o 5,7 proc., co stanowi trzeci z rzędu tygodniowy spadek.

Rosnące stopy procentowe skłoniły inwestorów do pozbywania się pozycji w bardziej ryzykownych aktywach. Na początku tygodnia rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA przekroczyła 1,9 proc.

Rezerwa Federalna zasygnalizowała również, że planuje rozpocząć ograniczenie aktywności na rynku aktywów i podniesienie stóp procentowych.

Spowolnienie na rynku

Niektórzy eksperci ostrzegają, że rynek kryptowalut może zmierzać w kierunku spowolnienia, ponieważ zwiększona kontrola regulacyjna i intensywne wahania cen stłumiły perspektywy Bitcoina.

Organy regulacyjne rozprawiają się z kryptowalutami. Chiny całkowicie zakazały wszelkiej działalności związanej z kryptowalutami, a Bank Rosji zaproponował zakaz używania i wydobywania kryptowalut na terytorium Rosji, twierdząc, że cyfrowa waluta stanowi ryzyko dla „stabilności finansowej i suwerenności polityki monetarnej”.

Prezydent Salwadoru widzi okazję

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele widzi jednak okazję w ostatnich spadkach i ponownie zadecydował dokupić BTC. Tym razem z budżetu państwa sfinalizował zakup aż 410 Bitcoinów, jak zaznaczył na Twitterze, „za jedyne 15 milionów dolarów”.

Nayib Bukele od kilku miesięcy skutecznie realizuje strategię zakupu kolejnych tokenów przy każdym większym spadku kursu. Znaczna część obywateli Salwadoru podchodzi jednak do tego sceptycznie, a w ostatnie doniesienia sugerują, że kraj z Ameryki Środkowej wkrótce może stać się niewypłacalny.


Fot. Pierre Borthiry/Unsplash

Zobacz również: ROSYJSKI BANK CENTRALNY PROPONUJE ZAKAZ WYDOBYCIA I UŻYWANIA KRYPTOWALUT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ardanowski

Były minister rolnictwa w rządzie PiS: czeka nas duża drożyzna

glapinski

Glapiński: stopy procentowe powinny być wyższe niż oczekuje rynek