w

Paliwo po 5 złotych? Wicepremier „ma nadzieję”

Paliwo po 5 złotych

Tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada, że VAT na żywność i napoje objęte dziś pięcioprocentową stawką tego podatku spadnie do zera, z 23 proc. do 8 proc. spadnie stawka tego podatku na paliwa silnikowe, z 8 proc. do 5 proc. spadnie VAT na systemowe ciepło, a nawozy oraz gaz zostaną zwolnione z VAT. Obniżone lub wyzerowane stawki mają obowiązywać już od wtorku 1 lutego do końca lipca.

Mam nadzieję, że od 1 lutego, cena paliw spadnie do ok. 5 zł za litr. Jest to bardzo konkretna obniżka” – powiedział w rozmowie z PAP wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy, że według danych z serwisu e-petrol.pl, 26 stycznia 2022 średnie ceny paliw w Polsce wynosiły:

  • Pb 98 – 6,09 zł
  • Pb 95 – 5,83 zł
  • ON – 5,89 zł
  • LPG – 3,09 zł

Ogromne ceny nawozów

Wicepremier w rozmowie z PAP skupił się na sytuacji rolników. Jego zdaniem poza obniżeniem VAT-u na paliwo, dla tej grupy kluczowe jest zwolnienie nawozów z tego podatku. „Niestety, nie jest to tak, że VAT spowoduje powrót cen nawozów do poziomu sprzed roku, bo ich cena jest wynikiem znacznego wzrostu cen gazu” – zaznaczył Kowalczyk.

Wicepremier dodał także, że wciąż oczekuje na decyzję Komisji Europejskiej ws. ewentualnych dopłat do zakupu nawozów na co rząd chce przeznaczyć ok. 3 mld zł.


Fot. Radosław Botev/Wikimedia Commons

Zobacz również: NIEROZWAŻNA POLITYKA ENERGETYCZNA UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bitcoin legalnym srodkiem platniczym w arizonie

Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w Arizonie? Jest projekt ustawy!

ottawa protesty

Protesty przeciwko obostrzeniom epidemicznym w Kanadzie. Tysiące ludzi blokuje ulice