w

PKP Intercity przedstawia program inwestycyjny – w sumie 27 miliardów złotych

Inwestycje w PKP Intercity

Przeznaczenie rekordowej sumy 27 miliardów złotych na zakup najnowocześniejszego taboru, modernizację istniejących składów oraz budowę innowacyjnych stacji postojowych – zakłada ogłoszona dziś zaktualizowana strategia inwestycyjna PKP Intercity do 2030 roku. Celem spółki jest zwiększenie rocznej liczby pasażerów w ciągu dekady do blisko 90 milionów.

Dotychczas realizowana strategia rozwojowa największego w Polsce przewoźnika kolejowego zakładała zainwestowanie w poprawę bezpieczeństwa i jakości podróżowania pociągami PKP Intercity 19 miliardów złotych – co już stanowiło historycznie wysoką sumę. Tymczasem ogłoszona dziś aktualizacja planów zakłada zwiększenie tej kwoty o dodatkowe 8 miliardów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie PKP Intercity Adam Adamczyk, minister infrastruktury, przekonywał, że jeszcze kilka lat temu największy polski operator kolejowy zmagał się z wieloma trudnościami, a obecnie, dzięki już realizowanym i planowanym inwestycjom, stał się „czempionem narodowym” notującym stały wzrost przychodów i liczby klientów.

„Polacy chcą korzystać z pociągów, o czym świadczą kolejne rekordy w liczbie obsługiwanych rocznie pasażerów. Miliardy złotych, które PKP Intercity zainwestuje w ciągu najbliższych lat w swój rozwój, na trwałe zmieni strukturę transportu osobowego w Polsce na korzyść kolei” – powiedział minister.

Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nowego i modernizację już posiadanego taboru, którym dziś dysponuje spółka. W sumie na nowoczesny tabor PKP Intercity przeznaczy 24,5 miliarda złotych. Do 2030 roku przewoźnik chce kupić m.in. 926 zupełnie nowych wagonów i zmodernizować półtora tysiąca sztuk. W planach jest też kupno ponad 160 lokomotyw oraz 38 piętrowych składów typu push-pull, 35 elektrycznych zespołów trakcyjnych i 16 lokomotyw hybrydowych, elektryczno-spalinowych.

Pozostała kwota 2,6 miliarda złotych zostanie zainwestowana w stworzenie nowoczesnej sieci stacji postojowych, umożliwiających szybkie serwisowanie pociągów.

„Dzięki tym inwestycjom do 2030 roku pociągi kursujące po Polsce osiągną prędkość od 160 do 250 km/h. Wprowadzimy również jasny podział na kategorie pociągów, stworzymy intuicyjny i przyjazny pasażerowi system zakupu biletów, będziemy dalej rozbudowywać siatkę połączeń między miastami i mniejszymi miejscowościami w całej Polsce, nie zapominając o żadnym regionie. W ciągu dekady PKP Intercity czeka niebywały wysiłek, a już dziś dynamiczny rozwój polskiej kolei budzi podziw nie tylko w Europie, ale i na całym świecie” – podkreślał Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.


Fot. Twitter @PKPIntercityPDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kazachstan

Kazachstan: protestujący obalili rząd. Wszystko z powodu rosnących cen

usuniety fanpage konfederacji

Usunięty fanpage Konfederacji. Mateusz Morawiecki: „nie ma na to zgody polskiego rządu”