w

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Rząd liczy na miliardy wpływów

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy:

Rząd szuka pieniędzy w kolejnych sektorach gospodarki. Tym razem zmiany nadejść mają w akcyzie na alkohol i papierosy. Tylko z alkoholu i papierosów rząd chce ściągnąć dodatkowe 103,7 mld zł w 10 lat.

Jak zapewnia ministerstwo – akcyza na alkohol wzrośnie 10 proc. w 2022 r. i co roku będzie podwyższana o kolejne 5 proc. do 2027 r. Planowana jest też kolejna podwyżka minimalnej stawki akcyzy na papierosy w 2022 r., co roku ma rosnąć o kolejne 10 proc.

  • Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają – pisze „Puls Biznesu” w poniedziałek.

Jak szacuje rząd – już w przyszłym roku do budżetu mają wpłynąć 2 mld zł.

Gazeta przypomina również, że w piątek do Sejmu trafił gotowy projekt  nowelizacji ustawy akcyzowej i czeka na pierwsze czytanie w komisji. Rząd planowaną podwyżkę akcyzy tłumaczy troską o zdrowie obywateli.

  • Zapowiedziano również podniesienie o 100 proc. od przyszłego roku akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie, czyli produkty z podgrzewanym tytoniem oraz na tytoń do palenia. Zmian nie będzie natomiast w przypadku e-papierosów.

Półlitrowa butelka wódki podrożeje do 2027 r. o ponad 6 zł, a butelka piwa o 26 groszy, paczka papierosów ma kosztować o ponad 5 zł więcej.


Zobacz także: Dofinansowanie w związku z cenami prądu obejmie co piąte gospodarstwo podaje Minister klimatu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rzad w hiszpanii odda pieniadze za kary 1

Rząd w Hiszpanii będzie oddawał pieniądze za mandaty, które wystawiono podczas lockdownu

jack dorsey przewiduje hiperinflacje

Prezes Twittera przewiduje hiperinflację. „Najpierw w USA, później na całym świecie”