w

Pojawią się bony zdrowotne dla osób powyżej 40. roku życia

Fot: Kancelaria Premiera/ Wikimedia commons

Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn – rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy,  jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia ogłosi szczegóły rządowego planu.

  • Kluczem do diagnostyki ma być Internetowe Konto Pacjenta, gdzie zainteresowany będzie musiał wypełnić ankietę, na podstawie której zlecone będą konkretne badania – przekazał „DGP” minister zdrowia Adam Niedzielski.
  • Na tej podstawie w systemie ma pojawić się skierowanie, które będzie można zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym – wyjaśnił minister.

Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych, resort równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów. – To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej – dodał Niedzielski.

W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia. Pomysł wydaje się być dobrym kierunkiem, zwłaszcza, kiedy wiele osób zrezygnowało z wizyt w gabinetach lekarskich – badania mogą pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie rozwoju.

Zobacz także: USA: Zasiłki dla bezrobotnych hamują powrót do normalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

USA: Zasiłki dla bezrobotnych hamują powrót do normalności.

USA: Zasiłki dla bezrobotnych hamują powrót do normalności.

Rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Polacy się zadłużają

Rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Polacy się zadłużają