w

Polacy bez oszczędności! 24 proc. mieszkańców nie ma środków na czarną godzinę

Polacy bez oszczędności – co trzeci obywatel utrzyma się bez dochodu maksymalnie miesiąc.

Blisko jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie ma oszczędności – wynika z badania zrobionego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że niemal 30 proc. badanych ma oszczędności niższe niż 5 tys. zł, a ok. 35 proc. prognozuje, że za odłożone pieniądze może się utrzymać miesiąc.

  • 24 proc. respondentów deklaruje, że nie ma oszczędności.
  • Więcej niż co dziesiąta (11,5 proc.) osoba trzyma na czarną godzinę mniej niż 1 tys. zł.
  • Od 1 tys. do 4,9 tys. zł ma 17 proc. Polaków
  • Prawie jedna trzecia deklaruje oszczędności wyższe niż 5 tys. zł.

Wystarczy pomyśleć, co się stanie w nagłej sytuacji – utrata pracy czy klienta. Większość osób zbankrutuje – wytrzyma conajwyżej miesiąc. Dlatego tak ważne jest posiadanie poduszki finansowej, która zapewni nam niezwykły spokój ducha.

  • Autorzy badania zaznaczyli, że pandemia i związana z nią chęć oszczędzania najczęściej powstrzymała Polaków przed wyjazdem na wakacje lub zmusiła do przełożenia go na późniejszy termin – wskazał tak więcej niż co trzeci badany (34,5 proc.).
  • Aby zaoszczędzić, co piąty Polak zrezygnował lub przełożył na później remont mieszkania lub domu, a blisko co dziesiąty wycofał się z planów zakupu samochodu czy wyprawienia uroczystości rodzinnej, jak wesele czy komunia.
  • Jednocześnie 42,3 proc. Polaków twierdzi, że w czasie pandemii częściej niż wcześniej rezygnuje z wydatków, które nie są konieczne, 36,1 proc. wstrzymuje nawet te niezbędne, a jedna trzecia korzysta z promocji i ofert specjalnych oraz porównuje oferty, by wybrać najkorzystniejszą.

Ogólnopolskie badanie „Barometr oszczędności” przeprowadziła w drugiej połowie października 2020 roku firma IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Jeżeli większość Polaków nie zdaje sobie sprawy ze płaci podatki to nie ma co zakładać ze jakas znacząca cześć tych ludzi myśli co będzie za miesiąc co jest.. zbyt daleko idąca abstrakcja ;p

  2. Dla elit super sprawa – jak ktoś nie ma oszczędności to niewolnika robi się z niego jednym zdaniem. Wystarczy zagrozić, że się go zwoli z pracy i już gość robi wszystko co mu się każe i myśli tak jak chcemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żukiewicz ukarany. 450 tys. zł za propagowanie piramid

Żukiewicz ukarany. 450 tys. zł za propagowanie piramid

Pierwsza kara 30 tys. złotych już nałożona przez sanepid – akcja #otwieraMY

Pierwsza kara 30 tys. złotych już nałożona przez sanepid – akcja #otwieraMY