w

Sondaż: Blisko 70 proc. Polaków ogranicza zakupy przez rosnące ceny

Polacy ograniczają zakupy

Rosnąca inflacja dotyka nas wszystkich, ale najmocniej czują to osoby, które wydają większość swoich zarobków na podstawowe dobra. W takim przypadku część ludzi zaczyna sobie pewnych rzeczy odmawiać i oszczędzać na każdym możliwym kroku. Potwierdza to również sondaż wykonany przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie Grupy BLIX.


Zobacz także: Inflacja w październiku wystrzeliła. GUS podał finalny odczyt


  • 67,9 proc. Polaków ogranicza wydatki w sklepach z powodu inflacji. Co piąty pytany ograniczeń wydatków nie stosuje.
  • Szalejąca inflacja najbardziej dotyka osoby w wieku 56-80 lat.

Jak podał współatuor badania Krzysztof Łuczak, najbardziej na zakupach oszczędzają osoby w wieku 56-80 lat, a najmniej – konsumenci mający 18-22 lat. – Świadczy to o tym, że najstarsi konsumenci najbardziej odczuwają drożyznę w sklepach i najczęściej reagują na zaistniałą sytuację – ocenił.

Największe oszczędności wprowadzili mieszkańcy województw: podkarpackiego, wielkopolskiego i śląskiego. Ponadto najbardziej ograniczają wydatki osoby z miast liczących co najmniej 500 tys. ludności i z miejscowości mających od 5-19 tys. mieszkańców.

Jak dodał – zarobki rodaków nie rosną tak szybko jak ceny w sklepach, dlatego naturalną reakcją jest ograniczanie wydatków.

Na czym oszczędzamy?

Według sondażu najbardziej oszczędzamy na odzieży, napojach alkoholowych słodyczach i przekąskach. Na końcu zestawienia są: kawa i herbata, napoje bezalkoholowe oraz chemia gospodarcza. – Z tego wynika, że Polacy ograniczają to, co nie jest ich pierwszą potrzebą – zauważył Łuczak.


Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ang. Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy BLIX na próbie 1057 dorosłych Polaków. Próba została dobrana pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, uzyskiwanych zarobków, wykształcenia i regionu.

ŹRÓDŁO: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

evergrande 3

Niewypłacalność Evergrande jest wysoce prawdopodobna, ocenia S&P

lockdown austria 2

Austria: lockdown dla wszystkich i obowiązek szczepień