w

Polacy znowu najlepsi – mamy najwyższą inflację w Unii Europejskiej

Polacy… jesteśmy NAJLEPSI – mamy najwyższą inflację w UE.

Według Eurostatu, unijnego biura statystycznego, wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w 2020 r. 3,4 proc. To najwyższy wynik spośród wszystkich krajów UE.  Na drugim miejscu znalazły się Węgry, gdzie ceny w końcu ub.r. były o 2,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. W niemal połowie państw unijnych była deflacja – za towary i usługi kupowane w grudniu ub.r. płacono mniej niż rok wcześniej. No co… stać nas.

Dane Eurostatu ze względu na metodologię różnią się od krajowych, według których w grudniu roczna inflacja w Polsce wyniosła 2,4 proc. 

  • Za wzrost cen odpowiadał przede wszystkim wywóz śmieci, który w grudniu ub.r. był o ponad połowę droższy niż rok wcześniej. Z kolei, w porównaniu z 2015 r. odbiór śmieci jest obecnie ponad dwukrotnie droższy.
  • Niemal o połowę wyższe niż rok wcześniej były opłaty za usługi finansowe.
  • Na liście kategorii cen, które rosły najszybciej, dominują usługi, w tym fryzjerzy, kosmetyczki, malarze pokojowi czy opieka nad osobami starszymi.
  • O niemal jedną piątą podrożały „pozostałe urządzenia telefoniczne i telefaksowe”. Same telefony, podobnie jak w poprzednich latach, taniały. Średnia cena komórki obniżyła się o 14 proc.

W 2021 r. tempo inflacji będą podwyższać ceny administrowane oraz podatki pośrednie. Wzrost cen energii elektrycznej doda 0,4–0,5 pkt proc., natomiast wprowadzenie podatku cukrowego podwyższy dynamikę cen konsumpcyjnych o 0,2 pkt proc.” – napisali eksperci BNP Paribas w komentarzu opublikowanym kilka dni temu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pandemia się stabilizuje. Idą “pewne luzowania”

Pandemia się stabilizuje. Idą „pewne luzowania”

Kolejny sąd uchylił decyzję sanepidu ws. firmy otwartej w lockdownie

Kolejny sąd uchylił decyzję sanepidu ws. firmy otwartej w lockdownie