w ,

Polska spada w rankingu dotyczącym korupcji. Wyprzedza nas Botswana

Polska spadła w rankingu dotyczącym korupcji – w 2015 roku byliśmy na 29 lokacie.

Transparency International, TI – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym.

Organizacja co roku publikuje wskaźnik percepcji korupcji. Pokazuje on percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

  • Na szczycie indeksu znalazły się Dania i Nowa Zelandia (88 punktów). Następnie – z 85 punktami uplasowały się Finlandia, Szwajcaria, Singapur i Szwecja.
  • Ostatnie miejsca – podobnie jak w ubiegłym roku – zajmują: Południowy Sudan, Somalia (12 punktów) i Syria (14 punktów).
  • Polska zajęła 45. miejsce w Indeksie Percepcji Korupcji. Wyprzedziły nas między innymi: Kostaryka, Botswana, Izrael, Katar i Chile.

Od 2015 roku wynik Polski pogarsza się – w ciągu sześciu lat nasze państwo spadło w rankingu o 16 pozycji. Polska zajęła 45. miejsce z wynikiem 56/100 punktów (o 7 punktów mniej niż w 2015 roku). Jest to wynik poniżej średniego dla Unii Europejskiej – wynoszącego 64/10.

  • Autorzy piszą, że władza ogranicza niezależność instytucji państwa prawa. Bywa, że używa walki z COVID-19 dla usprawiedliwienia swoich działań. Jesteśmy wymienieni wraz z Maltą jako jeden z krajów, który należy obserwować.

Badaniem zostało objętych 180 krajów. Indeks jest tworzony przez Transparency International od 1995 roku. Jest jedną z głównych, globalnych miar używanych do szacowania ryzyka korupcji.

transparency 1

BADANIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gastronomia nadal zamknięta. Branża szykuje pozew zbiorowy

Gastronomia nadal zamknięta. Branża szykuje pozew zbiorowy

T-Bull podpisuje umowę z EKIPĄ Friza. Będą conajmniej dwie gry

T-Bull podpisuje umowę z EKIPĄ Friza. Będą conajmniej dwie gry