w ,

Polski Ład – podatek liniowy, a składka zdrowotna

Składka zdrowotna w styczniu

Polski Ład przedstawiany przez rząd jako ogromny sukces wchodzi w życie już za kilka dni, jednak przedsiębiorcy wciąż nie są pewni co do swoich rozliczeń w styczniu. Resort finansów wyjaśnia więc, że składka zdrowotna dla „liniowców” wyniesie w pierwszym miesiącu nowego roku 9 proc.

„Dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Składka za luty będzie liczona od dochodu (4,9 proc.) ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 r., podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r.), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku” – mówi wiceminister finansów Jacek Sarnowski.

Sarnowski tłumaczy, że wszystko po to, by „ułatwić rozliczenia księgowym i biurom rachunkowym”.

Co dokładnie zmienia Polski Ład

Wchodzące w życie od stycznia regulacje z Polskiego Ładu zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują możliwość odpisu składki od podatku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.


fot. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash

Zobacz również: Nowy Ład, a leasing samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

swietny rok dla akcji

Peter Garnry: 2021 był zdumiewającym rokiem dla akcji

joe biden wydatki na obronnosc

USA: Joe Biden podpisuje ustawę o obronie wartą 770 mld dolarów