Nowy Ład – sprzedaż auta poleasingowego

Odsprzedanie poleasingowego auta bez podatku nie będzie już takie proste. Do końca grudnia można to zrobić po upływie 6 miesięcy od tzw. wykupu prywatnego. Polski Ład wydłuży ten termin do 6 lat.

Jak przypomniał prezes Carsmile Łukasz Domański, w Polsce prawie 75 proc. nowych aut kupowanych jest „na firmę”, a z obecnych preferencji podatkowych korzystają w szczególności drobni przedsiębiorcy. „Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2021 r. firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 mld zł” – wskazał.

Dodał, że przedsiębiorca, który chce zachować tzw. prawa nabyte, czyli możliwość odsprzedaży leasingowanego auta po upływie 6 miesięcy od dokonania tzw. wykupu prywatnego, powinien sfinalizować tę transakcję przed końcem grudnia, przed wejściem w życie Polskiego Ładu.

Dalsze zmiany w leasingu – uwaga na terminy

Jak mówi Piotr Juszczyk z inFakt, kto nie zdąży z wykupem przed 1 stycznia, będzie zobowiązany do zapłaty zarówno podatku PIT jak i składki zdrowotnej, jeśli sprzeda samochód przed upływem 6 lat od wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Wiceprezes Carsmile Michał Knitter podkreśla, że przeprowadzenie wykupu do końca roku, pozwala zachować prawo do odsprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy bez podatku i składki zdrowotnej, pod warunkiem, że umowa leasingowa trwała przynajmniej dwa lata. „Inaczej wykup nie ma sensu” – ocenił. Dodał też, że problem przyspieszonego wykupu dotyczy w szczególności przedsiębiorców, którym umowa leasingowa niedługo się kończy.Według prezesa Carsmile Łukasza Domańskiego taka transakcja pociąga za sobą szereg formalności i zdarzeń: złożenie wniosku w firmie leasingowej, wycenę samochodu przez leasingodawcę, przelew środków, aneksowanie umowy, wystawienie faktury czy wreszcie przerejestrowanie auta. Dodał, że na rynku krąży wiele opinii o tym, która data jest decydująca dla zachowania terminu grudniowego i na którą będzie ewentualnie patrzył urząd skarbowy.

Co decyduje o dacie wykupu?

W ocenie Piotra Juszczyka, o dacie wykupu samochodu decyduje moment przeniesienia prawa własności do samochodu. „Powinien być on określony w aneksie do umowy leasingowej lub w porozumieniu z leasingobiorcą w sprawie wcześniejszego wykupu” – wyjaśnił.

Doradca zwrócił uwagę, że może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca nie otrzyma takiego dokumentu. „W takiej sytuacji o tym, czy auto zostało wykupione pod rządami starych przepisów, decydująca będzie data sprzedaży samochodu ujęta na fakturze. Dlatego trzeba upewnić się, że jest to data grudniowa. Nie musi być ona tożsama z datą wystawienia faktury” – podkreślił ekspert.


fot. Adam Borkowski/Unsplash

Zobacz również: Firmy Solorza zainwestują 500 mln zł w technologie wodorowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

orange logo

UOKiK zdecydował – Orange wypłaci klientom rekompensaty. Chodzi o niechciane usługi

komisja europejska skrocila waznosc certyfikatu covidowego

Nowe przepisy. Unijny paszport covidowy szybciej straci ważność