w , ,

Polski Ład – składka zdrowotna również od samochodów czy maszyn

Polski Ład – nowe podatki

Przez zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy będą musieli płacić składkę zdrowotną od sprzedaży np. samochodów oraz maszyn i urządzeń. Eksperci mówią o „nowym podatku”, który pojawia się w Polsce.

„Wprowadzona na nowych zasadach w Polski Ładzie składka zdrowotna będzie miała bardzo szeroki zasięg rażenia” – informuje Puls Biznesu. Choć składka zdrowotna kojarzy się nam z odciąganiem części pensji na rzecz ochrony zdrowia, to, jak czytamy, według nowych przepisów przedsiębiorcy będą musieli płacić ją także od sprzedanych środków trwałych, czyli np. samochodów, komputerów i innych urządzeń.

„Eksperci są zgodni, że składka ta w praktyce stanie się nowym podatkiem (…) to będzie bardzo duże obciążenie działalności gospodarczej, ponieważ składek tych nie da się odliczyć od podatku” – mówi Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego. „Tu mamy do czynienia z klasycznym parapodatkiem tylko nazwanym składką zdrowotną. Oczywiste jest, że chodzi o ściągnięcie jak największych pieniędzy od przedsiębiorców” – uważa Antoni Kolek.

Jak daninę tłumaczy Ministerstwo Finansów? „Skoro przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych są u przedsiębiorców opłacających tzw. podatek liniowy zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, to nie ma uzasadnienia, żeby przychody z tego tytułu nie były uwzględniane u tych przedsiębiorców przy obliczaniu dochodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, poza sytuacją zawieszenia działalności” – napisało w odpowiedzi na pytania dziennika Ministerstwo Finansów.


Zobacz również: Przedsiębiorcy będą kontrolować certyfikaty szczepień, a sprawdzi to sanepid

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przedsiebiorcy sanepid kontrole

Przedsiębiorcy będą kontrolować certyfikaty szczepień, a sprawdzi to sanepid

Polski lad 1

Warszawa i Łódź odmówiły promowania Polskiego Ładu