w , ,

Przedsiębiorcy będą kontrolować certyfikaty szczepień, a sprawdzi to sanepid

Kontrole przedsiębiorców

„Będziemy weryfikować, czy procedury i zasady wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie limitów, czy są weryfikowane certyfikaty. Przedsiębiorca musi nas przekonać, że obowiązują zasady, które wprowadził” – mówił kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

Od 1 do 6 grudnia przeprowadziliśmy 23 985 kontroli na terenie całego kraju. Zostało ukarane mandatami 4 135 podmiotów, co stanowi około 17 proc. przeprowadzonych kontroli” – poinformował Saczka podczas konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń epidemicznych.

Zaznaczył też, że na podstawie informacji od powiatowych i wojewódzkich inspektorów, może „bardzo pochwalić zachowanie i przedsiębiorców, ale też społeczeństwa”. „Dlatego, że obserwujemy coraz lepszą dyscyplinę w zakresie przestrzegania zasad 'DDM’ (dezynfekcja, dystans, maseczki), a szczególnie w zakresie noszenia maseczek. Również przedsiębiorcy starają się korzystać z tego limitu w zakresie osób, które nie wchodzą we wszelkie ograniczenia, czyli osób zaszczepionych” – powiedział.

Zauważył przy tym, że są działalności, które w 100 proc. prowadzone są z wykorzystaniem certyfikacji covidowych i w tych sytuacjach – jak mówił – „klienci, którzy korzystają z tych usług, nie mają żadnego problemu, aby przedstawić stosowną dokumentację”.

Odnosząc się do działań inspekcji sanitarnej i weryfikowania obowiązujących zasad, zapowiedział, że podczas kontroli będzie weryfikowane „czy procedury i zasady wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie obowiązujących limitów, czy dochodzi do weryfikacji certyfikatów i jeśli występują przekroczenia w zakresie obowiązujących limitów, czy przedsiębiorca dochowuje tych obowiązków w zakresie weryfikacji osób zaszczepionych”.

Jak podkreślił – „po prostu przedsiębiorca musi nas przekonać, że zasady, które wprowadził, obowiązują, są realizowane i faktycznie są weryfikowane osoby, które zostały poddane szczepieniu”.

Wariant Omikron

Saczka zapewnił, że inspekcja sanitarna dokłada wszelkich starań, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zwrócił też uwagę na ostrzeżenia przed wariantem Omikron, którego jednak według niego do tej pory nie stwierdzono w Polsce.

„Prowadzimy bardzo intensywne prace w zakresie weryfikacji osób przyjeżdżających z zagranicy, szczególnie z terenów, gdzie do takiego zakażenia mogło dojść. Mamy również zgłoszenia międzynarodowe o pojedynczych przypadkach, które natychmiast weryfikujemy, prowadzimy wywiady epidemiologiczne i staramy się określić zakres osób, które są w kontakcie z taką osobą zakażoną oraz poddajemy te próbki sekwencjonowaniu. Do dnia dzisiejszego, w ramach przebadanych próbek, nie stwierdziliśmy w naszym kraju jeszcze mutacji omikron” – oświadczył kierujący GIS Krzysztof Saczka.

Zmiany w prawie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany na konferencji prasowej, w jakich sytuacjach i w jaki sposób przedsiębiorcy – np. właściciele restauracji – będą mogli weryfikować klientów, czy są zaszczepieni.

„Jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia u takiej osoby. Będzie to zapisane w ustawie” – poinformował wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska.

Dopytywany, czy będzie to w jakiś sposób umocowane w ustawie, odpowiedział: „tak, ustawa jest przygotowywana (…) będzie to ustawa poselska. Pracujemy w tej chwili nad tym, by wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację”.

Warto również przypomnieć dzisiejszą wypowiedź Waldemara Kraski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski – „Musimy preferować osoby zaszczepione. Trzeba zachęcić osoby, które się jeszcze wahają. To będzie zachęta z przymuszeniem”


fot. Twitter @MZ_GOV_PL

Zobacz również: Konferencja ministra zdrowia. Rząd ogłosił nowe obostrzenia!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

toyota ev

Toyota zbuduje fabrykę baterii za 1,29 miliarda dolarów

nowy lad nowy podatek2 1

Polski Ład – składka zdrowotna również od samochodów czy maszyn