w , ,

Polski Ład w praktyce – pensje niższe nawet o kilkaset złotych!

Wspaniały Polski Ład

Rząd przez kilka ostatnich miesięcy promował Polski Ład jako reformę, która sprawi, że w portfelach milionów obywateli zostanie więcej pieniędzy. Cztery dni po wejściu w życie nowych przepisów podatkowych te zapowiedzi zderzyły się z rzeczywistością. Internet zalała fala informacji o tym, o ile niższe wypłaty otrzymali m. in. nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy administracyjni oraz wykładowcy uczelni wyższych.

„Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł”, „około 200 zł mniej”, „pensja niższa o 290 zł” – to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się w mediach społecznościowych.

„Pensje funkcjonariuszy policji także są niższe i to o wiele więcej niż nauczycieli. Oczywiście to zależy od grupy zaszeregowania. Im wyższa to straty większe. Nawet o 600 zł” – informuje emerytowany policjant.

Te grupy zawodowe jako pierwsze doświadczyły w praktyce Polskiego Ładu, bo ich pensje są wypłacane z góry za dany miesiąc, co oznacza, że do wyliczenia przelewów, które trafiły na ich konta, zastosowano już nowe zasady.

Aby w pełni oddać rzeczywistość trzeba zauważyć, że niewielka część nauczycieli czy policjantów w sieci deklaruje, że otrzymała wynagrodzenie wyższe niż w poprzednim miesiącu. Skąd zatem takie różnice?

Polski Ład skomplikował system

Zgodnie z tym, jak ostrzegali eksperci, Polski Ład skomplikował, a nie uprościł system podatkowy.

Przedstawiciele tych grup zawodowych od grudnia zastanawiali się, czy składać wnioski o niestosowanie ulgi dla klasy średniej przy wyliczaniu ich pensji netto (nieosiągnięcie dolnej granicy lub przekroczenie górnej choć o złotówkę skończy się koniecznością oddawania całej różnicy). Jeśli takie oświadczenie złożyli i zarabiają ponad 5700 zł brutto, ich wypłata netto spadła.

Ponadto od stycznia zdecydowanie wzrosła realna wysokość składki zdrowotnej (do końca grudnia jej większa część pomniejszała należny podatek), co przekłada się na realnie niższą pensję. W przypadku pracy w więcej niż jednej placówce pojawia się także problem formularza PIT-2, czyli wniosku o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu comiesięcznego wynagrodzenia (można go złożyć tylko u jednego pracodawcy). Dotychczas PIT-2 nie był formularzem zmieniającym w sposób zdecydowany wysokość comiesięczne pensji, gdyż wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, czyli niespełna 44 zł miesięcznie. Od stycznia jest to już 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Różnica jest znaczna.

Zamieszanie będzie rosło

Zamieszanie związane z Polskim Ładem i jego wpływem na pensje będzie przybierać na sile wraz z kolejnymi grupami zawodowymi, które otrzymają styczniowe pensje. Dotychczas bowiem rząd promował Polski Ład, ale nie prowadził kampanii wyjaśniającej jego praktyczne stosowanie.


Zobacz również: Strajk górników w PGG. Blokada wysyłek węgla z kopalń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

paczkomaty inpost olx

OLX podpisał umowę z InPostem. Dostawy do paczkomatów już wkrótce

rpp znowu podnosi stopy procentowe

RPP podniosła stopy procentowe czwarty raz z rzędu