w ,

Posiedzenie RPP już jutro. Szykuje się kolejna podwyżka stóp procentowych

Początek nowego roku będzie odbywał się pod znakiem stóp procentowych i grudniowego odczytu inflacji. Pierwsze decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się nie 12, a 4 stycznia. Szybki odczyt inflacji za grudzień zostanie opublikowany 7 stycznia.

Posiedzenie RPP zostało przesunięte

Pierwsze posiedzenie RPP w roku 2022 było pierwotnie zaplanowane na 12 stycznia. Jednak jak wynika z harmonogramu posiedzeń zamieszczonego na stronie NBP, zostało ono przesunięte na 4 stycznia. Inne terminy pozostały aktualnie bez zmian.

Prezes Narodowego Banku Polskiego argumentował ten zabieg w następujący sposób:

– Posiedzenie RPP zostało przesunięte z dnia 12 stycznia 2022 r. na 4 stycznia 2022 r. ze względów czysto technicznych. Wynikło z innych zobowiązań i dyspozycyjności kilku członków RPP – powiedział prezes Adam Glapiński.

  • Co ważne, posiedzenie RPP odbędzie się wcześniej niż znany nam będzie szybki odczyt inflacji z grudnia.

Stopy procentowe zostaną podniesione?

Większość rynkowych analityków spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych, a mowa w tym przypadku o podwyżce rzędu 50 pb, co przełoży się na referencyjną stopę procentową rzędu 2,25 proc.

W styczniu RPP powinna podwyższyć stopy procentowe o 50 pb, ale możliwa jest podwyżka o 75 pb, gdyby prognozy NBP pokazały inflację powyżej 10 proc. w I kw. 2022 r. – powiedział PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar, który 4 stycznia weźmie udział w obradach Rady po raz ostatni w swojej kadencji. Tego typu opinię wyraził również inny członek RPP, Łukasz Hardt. Jego zdaniem bardzo prawdopodobna jest powtórka, czyli podwyżka o 50 pb.

  • Dodatkowo, wiele banków uważa podobnie. Dla przykładu, ekonomiści PKO BP ocenili, że RPP podniesie w tym roku stopy procentowe do 3,5 proc., z czego o 50 pb w styczniu. Prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek jest praktycznie pewne.

Zobacz także: UOKiK bierze się za naganiaczy. Kary finansowe dla trzech promotorów systemów typu piramida

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

santander pomylka

Santander przypadkowo wpłacił 130 milionów funtów na konta w Boże Narodzenie

COVID

W środę lub w piątek ma zapaść decyzja w sprawie nowych obostrzeń