w

Program inflacja+! Ceny będą rosły jeszcze szybciej

fot: flickr.com

Inflacja+! Pieniądze Polaków warte coraz mniej.

Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień będzie na poziomie 4 proc. – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt.

Wkrótce inflacja CPI w Polsce może przekroczyć 4,0 proc. rok do roku, a jej podwyższony poziom (średnio 3,4 proc. rok do roku) utrzyma się też w 2022 r. – przewidują analitycy banku ING.

Przypomnijmy, według Eurostatu, w marcu przekroczyliśmy już pułap 4%. Po raz kolejny ceny rosły u nas najszybciej w Unii Europejskiej – o 4,4 proc.

  • Głosów tego typu pojawia się coraz więcej. Mówi się, że inflacja może dopiero przyśpieszyć i wymknąć się poza cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego.
  • Jak zwracają uwagę analitycy banku w najnowszym wydaniu Tygodnika ING, presja na wzrost cen jest nad Wisłą najsilniejsza w całej UE. W ich ocenie, to m.in. efekt wzrostu cen paliw (+7,6 proc. rok do roku), ale też usług (do 7,3 proc. rok do roku z 7,0 proc. w lutym), w tym telekomunikacyjnych i cen towarów (do 1,9 proc. rok do roku z 1,1 proc. w lutym).
  • W Tygodniku ING wskazano, że wzrost cen konsumpcyjnych po wyłączeniu cen żywności i energii (inflacja bazowa) przyspieszył w marcu do 3,9 proc. rok do roku z 3,7 proc. w lutym.

Według szacunków ING, wkrótce inflacja CPI w Polsce może przekroczyć 4,0 proc. rok do roku, a jej podwyższone wartości (średnio 3,4 proc. rok do roku) utrzymają się też w 2022 r. 

W opinii analityków, nie zmieni to jednak nastawienia RPP. Jak czytamy – nie spodziewajmy się drastycznych zmian stóp procentowych.

Rada naszym zdaniem preferuje wspieranie programów rządowych i wzrostu PKB. Ostatnio dała temu wyraz zwiększając zakupy obligacji by przeciwdziałać rosnącym rentownościom. Ze zmianą stóp najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do końca kadencji RPP w połowie 2022 r.

– napisali w analizie ekonomiści ING.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielki wyciek danych policjantów. Numery telefonu, PESEL-e i miejsca pracy

Wielki wyciek danych policjantów. Numery telefonu, PESEL-e i miejsca pracy

Jeżeli ktoś w kogoś uderza przez czterdzieści dni z rzędu, to jest to zaplanowane zlecenie. Czuję się zagrożony – mówi w wywiadzie w środowej "Rzeczpospolitej" prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Obajtek twierdzi, że ataki na jego osobę to zaplanowane zlecenie. „Czuje się zagrożony”