w ,

Przedsiębiorcy mają dość: bunt regionu Aosta we Włoszech. Polscy górale chcą tak samo

Ileż można kombinować i udawać ze schowkami na narty, aby utrzymać swoją firmę jak hotel, restauracje, żeby wykarmić rodzinę. To nie problem tylko w Polsce. Bankrutuje cały świat. Władze włoskiego regionu Aosta w Alpach wypowiedziały posłuszeństwo rządowi i odrzuciły obostrzenia epidemiczne – lokalna ustawa zezwala na otwarcie stoków narciarskich, hoteli i restauracji oraz przyjęcie turystów.

Wiadomość już dotarła do polskich górali, którzy myślą o powołaniu „republiki podhalańskiej”.

Jak opisuje, wp.pl, Erik Lavevaz, prezydent regionu Dolina Aosty wraz z lokalnymi radnymi uchwalił ustawę, która odrzuca ustalone przez włoski rząd obostrzenia epidemiczne. Zgodnie z nią kurorty położone pod Mont Blanc zyskały autonomię w zarządzaniu kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

  • Na podstawie tych przepisów Lavevaz zezwolił na działalność ośrodków narciarskich, handlu, gastronomii i swobodnego ruchu turystów
  • Wcześniej region Aosta był zakwalifikowany do strefy czerwonej.
  • Lockdown miał obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia, kiedy przypada pierwszy szczyt zimowego sezonu turystycznego.

Minister spraw regionalnych Francesco Boccia wezwał prezydenta do cofnięcia rozporządzenia i zagroził sądem administracyjnym.

  • Aosta posiada posiada autonomię o decydowaniu m.in. w sprawach szkolnictwa i organizacji samorządu, jednak według ministra regionalne przepisy o odmrożeniu gospodarki wykraczały poza te kompetencje.

Polscy górale myślą, aby powołać republikę podhalańską

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej:

  • Pierwsze, o czym pomyślałam, to to, że nie dziwię się Włochom i być może powinniśmy powołać republikę podhalańską, która stworzy własne obostrzenia związane z koronawirusem.
  • Desperacja jest ogromna. Przedsiębiorcy mówią mi, że trzeba przestać stosować się do obostrzeń, inaczej zbankrutujemy.

Do zdjęcia obostrzeń epidemicznych wezwali rząd wójtowie gmin Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin, a także burmistrz Zakopanego wraz ze starostą. Tyle że wśród samorządowców na razie nie ma osoby, która odważyłaby się na taki krok, co prezydent włoskiej Aosty.

W poniedziałek w sprawie ferii wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski: – Hotele pozostaną zamknięte w ferie. Będę w tej sprawie nieugięty – zaznaczył minister.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Skoro Przedsiębiorca i tak jak na skaju bankructwa, to lepiej działać pomimo wiszącej kary. Może się uda wybronić. Jak jest dobrze zabezpieczony sp z.o.o. to i tak nie ściągną. A co zarobi to Jego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

meme gadecki stanislaw5fd0f8ae5775e

GĄDECKI APELUJE

REWOLUCJA FINANSOWA: CBDC – wilk w owczej skórze

REWOLUCJA FINANSOWA: CBDC – wilk w owczej skórze