w , ,

Rok temu w Boliwii obalono socjalistycznego prezydenta. Teraz wybory ponownie wygrywają socjaliści

boliwia2
Evo Morales w trakcie przemówienia w Buenos Aires. Juan Ignacio Roncoroni/EPA

Luis Arce, lewicowy kandydat, odniósł duże i wyraźne zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Boliwii. Trwa właśnie pierwsza runda wyborów prezydenckich. Zdobył 52,4 proc. głosów jak wynika z sondaży exit poll podanych przez telewizję Unitel.

Oficjalne wyniki niedzielnych, dwukrotnie przełożonych wyborów nie zostały jeszcze ogłoszone w poniedziałek po południu, ale sondaże wyjazdowe przewidywały, że Luis Arce, kandydat Moralesa do Movimiento al Socialismo (Mas), uzyskał ponad 50% głosów, podczas gdy jego najbliższy konkurent, centrowy były prezydent Carlos Mesa, otrzymał około 30%.

Ruch socjalistyczny w Boliwii wraca do władzy po roku od obalenia jego lidera Evo Moralesa.

Luis Arce uważany jest za „delfina” (następcę tronu) byłego prezydenta Evo Moralesa, a jego wygrana oznacza powrót do władzy jego Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS).

Obligacje kraju runęły po ogłoszeniu wyników.

image 9

Mesa przyznał się do porażki w poniedziałek w porze lunchu, mówiąc zwolennikom, że szybkie liczenie głosów wykazało „bardzo przekonywujący i bardzo wyraźny” wynik. „Istnieje duża przepaść między pierwszym kandydatem a nami… i jako wierzący w demokrację, teraz do nas należy… uznanie, że w tych wyborach jest zwycięzca”, powiedziała Mesa…

Arce, były minister finansów pod rządami Moralesa w nocnej audycji La Paz, cieszył się z odzyskania demokracji i jak podkreślał, przede wszystkim z odzyskania nadziei.

Arce przysięgał położyć kres niepewności, która nęka jego gorzko podzielony naród od października 2019 r., kiedy to gorąco kwestionowane twierdzenia o fałszowaniu głosów przeciwko jego partii doprowadziły do masowych protestów ulicznych, a wybory prezydenckie zostały skreślone i Morales został zmuszony przez siły bezpieczeństwa do opuszczenia kraju w sposób, który jego zwolennicy nazywają rasistowskim, prawicowym zamachem stanu.

Nowy prezydent zapowiada jedność i równość w kraju. Powinien zostać zaprzysiężony w pierwszej połowie listopada.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

flag china 1

Chińskie PKB +4,9% w trzecim kwartale!

122016155 3331995790183441 3067168498185214701 n

50cent popiera Trumpa po tym jak zobaczył jakie Biden chce wprowadzić podatki