Rząd i bank centralny w Rosji osiągnęły porozumienie w sprawie sposobu regulowania kryptowalut, wynika z wtorkowego komunikatu.
Rosja chce traktować bitcoina jako walutę
Rosyjski rząd i bank centralny pracują obecnie nad projektem ustawy, która zdefiniuje kryptowaluty jako „waluty”, a nie cyfrowe aktywa finansowe.
Kommersant, czyli największy i niezależny dziennik w Rosji, zauważył, że transakcje Bitcoin (BTC) i posiadanie kryptowaluty w Federacji Rosyjskiej nie są zabronione, jednak muszą być dokonywane za pośrednictwem „organizatora wymiany walut cyfrowych” (banku) lub licencjonowanej w kraju wymiany peer-to-peer.
W raporcie podkreślono również, że transakcje kryptowalutowe o wartości przekraczającej 600 000 rubli (około 8 000 USD) będą musiały zostać zgłoszone; w przeciwnym razie mogą zostać uznane za przestępstwo. Ci, którzy nielegalnie przyjmą kryptowaluty jako płatność, będą ponosić kary.
Wiadomość ta pojawia się po miesiącach spekulacji na temat tego, jak rząd rosyjski będzie traktował waluty cyfrowe. Chociaż nadal nie jest jasne, co ta decyzja będzie oznaczać dla firm i obywateli w Rosji, wydaje się, że kraj powoli zaczyna regulować cyfrowe aktywa.
Propozycja ta wywołała jednak sprzeciw rosyjskiego Ministerstwa Finansów. Kilka dni po wezwaniu banku centralnego do zakazu, Ivan Chebeskov, urzędnik ministerstwa, powiedział, że rząd powinien raczej regulować kryptowaluty niż całkowicie je zakazać. Ostrzegł, że całkowity zakaz może spowodować, że Rosja pozostanie w tyle w dziedzinie technologii.
Pojawiły się również doniesienia, że prezydent Władimir Putin wspiera wysiłki mające na celu uregulowanie krajowego sektora wydobycia kryptowalut.