w

Rosną zaległości czynszowe. Rekordzistka ma do spłacenia blisko 2 mln złotych!

Rekordowe zaległości w czynszach

Od początku pandemii zaległości czynszowe w Polsce wzrosły o ponad jedną czwartą – w sumie do aż 183 mln zł. W bazie BIG InfoMonitor niepłacących za lokale mieszkaniowe i użytkowe jest w tej chwili ponad 8,3 tys. osób oraz firm.

Od początku pandemii, czyli od marca 2020 r., zobowiązania za niepłacone czynsze wzrosły o 39 mln zł – podaje BIG InfoMonitor.

Wśród niepłacących czynszów zdecydowanie dominują osoby prywatne – w bazie BIG InfoMonitor jest ich 7856. Zalegających z takimi opłatami firm jest tymczasem mniej niż tysiąc. Największe długi za czynsz są w województwach kujawsko-pomorskim (82,3 mln zł), mazowieckim (36,8 mln zł) oraz warmińsko-mazurskim (18,1mln zł).

Największym dłużnikiem jest firma z Pomorza, która ma do oddania ponad 2,7 mln zł. Rekordem jeśli chodzi o osobę prywatną ma natomiast mieszkanka Mazowsza. 60-latka ma do spłacenia aż 1,78 mln zł.

Według eksperta okres świąt Bożego Narodzenia i wakacje to momenty, gdy niektórym osobom zaczyna brakować pieniędzy na regulowanie rachunków, w tym czynszów. „Skutki obserwujemy w naszych statystykach, gdy w pierwszych miesiącach roku zgłaszanych jest więcej dłużników konsumentów niż w innych okresach” – mówi ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Łukasz Rączkowski.

Spółdzielnie czy zarządcy nieruchomości wpisujący nierzetelnych lokatorów do rejestru bez zbędnej zwłoki otrzymują pieniądze od dwóch na trzech dłużników, do których wysyłają wezwania do zapłaty. Wśród osób, na które wezwania nie działają i które trafiają do rejestru, jedna czwarta spłaca dług w pierwszych czterech miesiącach od wpisu” – opowiada Rączkowski.


Zobacz również: My Dino Friend, czyli pierwsza gra od Ekipy Friza. Jak przyjęła się produkcja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

friz gra mobilna ekipa

My Dino Friend, czyli pierwsza gra od Ekipy Friza. Jak przyjęła się produkcja?

surowce beda rosly ole hansen

Ole Hansen – surowce ponownie zmierzają do mocnej końcówki 2021 r.