w ,

RPP podniosła stopy procentowe czwarty raz z rzędu

Nowy rok zaczyna się w mocnym stylu. 4 stycznia odbyło się decyzyjne posiedzenie RPP, na którym rada zdecydowała o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej. Spełniły się założenia większości analityków rynkowych. RPP postanowiła podnieść stopy procentowe o 50 pb, co ma przełożyć się na zahamowanie szalejącej inflacji.

Mamy kolejną podwyżkę stóp procentowych

Większość analityków rynkowych spodziewała się dalszego podwyższania stóp procentowych przez RPP, zakres prognoz był naprawdę szeroki. Zaczynając od podwyżki 50 pb, na 100 pb kończąc. Jednak RPP dokonuje zmian zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, mowa o podwyżce rzędu 50 pb.

  • Rada postanowiła podwyższyć referencyjną stopę procentową o 50 pb do poziomu 2,25 proc.
  • Uchwała RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 r.
image 271

To już czwarta podwyżka stóp procentowych z rzędu

Dzisiejsze posiedzenie jest już czwartym miesiącem z rzędu, kiedy RPP postanawia reagować poprzez podwyższenie stóp procentowych. Pierwsza zmiana została dokonana w październiku 2021 r, a RPP na tamtym posiedzeniu pierwszy raz od 2012 r. podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. Dzisiejszy poziom referencyjnej stopy procentowej to 2,25 proc.

Odczyt inflacji za grudzień dopiero 7 stycznia

Pierwotnie styczniowe posiedzenie RPP było zaplanowane na 12 stycznia. Jednak jak wynika z harmonogramu na stronie NBP, zostało ono przesunięte na 4 stycznia. Zmiana miała być dokonana wyłącznie z powodów technicznych – uzasadniał prezes NBP Adam Glapiński.

  • Istotnym wydarzeniem będzie w tym tygodniu również szybki odczyt inflacji za grudzień. Dane poznamy 7 stycznia.

Zobacz także: Kryzys w Turcji: inflacja w grudniu przekroczyła 36 proc. r/r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wyplaty polski lad

Polski Ład w praktyce – pensje niższe nawet o kilkaset złotych!

chiny cyfrowy juan

Chiny uruchamiają portfel do obsługi swojej cyfrowej waluty