w

Rynek nieruchomości w Polsce nie stygnie. Od stycznia oddano 164 tys. mieszkań do użytku

Rynek nieruchomości w Polsce:

Rynek nieruchomości w Polsce to temat bardzo gorący, mówi się o nim wiele. Już od wielu lat w Polsce słyszymy wiele skrajnych opinii. Jednak statystyki mówią jasno – mieszkania są oddawane cały czas do użytku, co potwierdza GUS w swojej analizie.

  • Od stycznia do września br. oddano do użytku ponad 164 tys. mieszkań
  • Deweloperzy oddali ponad 93 tys. mieszkań, inwestorzy indywidualni ponad 63 tys.
  • Przeciętna powierzchnia oddawanego mieszkania to 93,7 mkw.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. oddano do użytkowania
164,4 tys. mieszkań, tj. o 5,2% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 97,3 tys. mieszkań – o 3,8% mniej niż w analogicznym okresie 2020 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 63,8 tys. mieszkań, tj. 21,3% więcej.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 3 318 mieszkań (2 567 przed rokiem).

Rynek nieruchomości w Polsce to temat bardzo gorący, mówi się o nim wiele. Już od wielu lat w Polsce słyszymy wiele skrajnych opinii. Jednak statystyki mówią jasno - mieszkania są oddawane cały czas do użytku, co potwierdza GUS w swojej analizie.
Źródło: GUS

Dodatkowo, w pierwszych 3 kwartałach tego roku, wydano 157 tys. pozwoleń deweloperom. Jest to o 40% więcej, w porównaniu do roku poprzedniego. Inwestorzy indywidualni otrzymali 94,4 tys. pozwoleń, co daje wzrost rzędu 25%. W pozostałych formach budownictwa, czyli spółdzielcze, komunalne, zakładowe, wydano 2 781 pozwoleń na budowę mieszkań.

Najwięcej oddanych mieszkań, wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów odnotowano na Mazowszu. Najsłabszy wynik z kolei odnotowało opolskie, świętokrzyskie i lubuskie.

gus mieszkania oddane do uzytku

Zobacz także: Akcje Evergrande spadły o ponad 12 proc. po ponad 2 tygodniach przerwy w handlu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fed

USA: FED zakazuje kupowania akcji urzędnikom wyższego szczebla

renault

Niedobór chipów uderza w Renault – wyprodukuje blisko 500 tys. samochodów mniej