w ,

Akcje Evergrande spadły o ponad 12 proc. po ponad 2 tygodniach przerwy w handlu

Kolejna porażka Evergrande

Mocno zadłużone China Evergrande Group prowadziło rozmowy na początku tego miesiąca, aby sprzedać część swojej jednostki usługowej dla Hopson Development Holdings – swojemu mniejszemu rywalowi. Jednak Hopson ogłosił, że rozmowy w sprawie zakupu 50,1% udziałów w Evergrande Property Services upadły. Druga strona potwierdziła zerwanie transakcji w osobnym komunikacie.

Wartość transakcji wyniosłaby 20,04 mld dolarów hongkońskich (2,58 mld dolarów), zgodnie z dokumentacją.

  • Evergrande jest drugim co do wielkości deweloperem w Chinach pod względem sprzedaży i największym emitentem obligacji zagranicznych w branży, z łącznymi zobowiązaniami w wysokości około 300 miliardów dolarów. Obawy o zdolność firmy do spłaty zadłużenia wywołały strach przed rozlaniem się kryzysu na cały chiński rynek nieruchomości, który – wraz z powiązanymi branżami – odpowiada za około jedną czwartą krajowego PKB.

Upadek transakcji z Hopsonem następuje w momencie, gdy deweloper zbliża się do końca 30-dniowego okresu karencji w spłacie odsetek w wysokości 83 milionów dolarów dla inwestorów w obligacjach denominowanych w dolarach amerykańskich. Jeśli deweloper nie zapłaci do soboty, to technicznie rzecz biorąc nie wywiąże się z umowy.

Chinśka spółka poinformowała także, że od czasu sprzedaży 1,5 miliarda dolarów udziałów w Shengjing Bank pod koniec września „nie było żadnych istotnych postępów w sprzedaży aktywów Grupy”.

evergrande kurs akcji
Kurs akcji Evergrande. Źródło: Google

W zeszłym tygodniu Reuters podał, powołując się na swoje źródła, że chiński państwowy Yuexiu Property zrezygnował z wartej 1,7 mld dolarów transakcji kupna budynku siedziby Evergrande w Hongkongu.

Zadłużona spółka podała również, że na dzień 20 października, zakontraktowana sprzedaż nieruchomości firmy od początku września wyniosła 3,65 mld juanów (571,1 mln dolarów), czyli o 90 proc. mniej niż w sierpniu, kiedy zakontraktowana sprzedaż nieruchomości wyniosła 38,08 mld juanów. Od początku roku do 20 października wartość zakontraktowanej sprzedaży nieruchomości wyniosła 442,3 mld juanów.


ŹRÓDŁO: CNBC


Zobacz również: Trump ma pomysł na bany. Ogłasza plan uruchomienia własnej platformy społecznościowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trump

Trump ma pomysł na bany. Ogłasza plan uruchomienia własnej platformy społecznościowej

mark zuckerberg chce zmienic nazwe facebooka

Facebook zmieni swoją nazwę. Szczegóły już w następnym tygodniu