w ,

Rząd uderzy w Allegro

Allegro, a nowe przepisy

Proponowana zmiana prawa stawia pod znakiem zapytania program lojalnościowy, którym Allegro konkurowało z Amazonem czy AliExpress.

Pod marką Allegro Pay spółka uruchomiła bezpłatne odroczenie płatności, które przekształca się w rodzaj kredytu, gdyby ktoś chciał dłużej zwlekać z zapłatą za dostarczony towar. W ten sposób Allegro chce konkurować nie tylko z amerykańskim Amazonem, ale również z chińskim AliExpress.

Allegro testowało Allegro Pay do lipca 2020 roku, natomiast usługa w pełni ruszyła we wrześniu 2021 roku i już w tym miesiącu osiągnęła swój cel na 2021 r., czyli 1,0 mld zł w udzielonych pożyczkach. Na początku listopada, przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał, spółka poinformowała więc, że nowy cel na 2021 r. to 1,5 mld zł.

kurs akcji allegro od poczatku roku
Kurs akcji Allegro od początku roku. Źródło: Google

Mogą być to zarazem pierwsze i ostatnie świąteczne zakupy z Allegro Pay w obecnym wydaniu. 30 listopada 2021 r. rząd przyjął bowiem projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, stworzony w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jeśli projekt stanie się prawem, obróci w gruzy podstawowe założenie modelu biznesowego Allegro Pay. Uzależnia bowiem udzielenie kredytu (a tym de facto jest odroczenie płatności) od odebrania oświadczenia o dochodach i wydatkach konsumenta, które to oświadczenie Allegro musiałoby następnie zweryfikować w oparciu o dostarczone przez klienta zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę, organ administracji publicznej, czy takie podmioty, jak np. Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Ujmując to najprościej – jeśli projekt ustawy w tej formie wejdzie w życie to skorzystanie z Allegro Pay na kwotę kilkuset złotych nie różniłoby się w zasadzie niczym od ubiegania się o kilkusettysięczny kredyt hipoteczny.


Zobacz również: Prezes NBP Glapiński nie odczuje inflacji, bo dostaje olbrzymie podwyżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

konferencja adama glapinskiego

Prezes NBP Glapiński nie odczuje inflacji, bo dostaje olbrzymie podwyżki

google

Google nie podniesie pensji, aby zrekompensować inflację