fot. Twitter
w

Sąd Najwyższy z nowym Prezesem. Prezydent zadecydował

Sąd Najwyższy ma Prezesa. Dwa dni temu Zgromadzenie Ogólne SN wytypowało 5 kandydatów, spośród których miał został wyłoniony następca dotychczasowej Prezes, Małgorzaty Gersdorf. Prezydent zadecydował o kandydatce, której… nie poparła reszta składu.

Od tej pory Sąd Najwyższy będzie kierowany przez Małgorzatę Manowską. Co ciekawe, w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego, nie otrzymała największej liczby głosów. Miała dwa razy mniejsze poparcie niż inny kandydat, Włodzimierz Wróbel. Jednak prezydent Andrzej Duda nie przystąpił na rekomendację, jaką przedstawił Sąd Najwyższy.

Sprawdź również: PKP ma informować o przyjazdach na Strajk Przedsiębiorców?

Co ważne, zwyczajowo zwykle kandydat z największą liczbą głosów zdobytych podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego był automatycznie wybierany przez prezydenta na I Prezesa SN. Jednakże głos sędziów nie jest decydujący. Do prerogatyw prezydenta, a więc osobistych kompetencji, które przyświecają mu z tytułu sprawowanego urzędu, głowa państwa może swobodnie wybrać I Prezesa bez jakichkolwiek konsultacji.

Małgorzata Manowska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1992). Tam też ukończyła doktorat, a w 2010 roku uzyskała habilitację. Specjalizuje się w kwestiach postępowań i procesów cywilnych. Ponadto, w 2007 roku przez kilka miesięcy była wiceministrem sprawiedliwości. Był to okres, w którym funkcję szefa resortu sprawował Zbigniew Ziobro.

Sprawdź również: Konfiskata mienia przedsiębiorcy bez wyroku sądu. Projekt już w Sejmie

Źródło: RMF24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Protest Zakopianki obnaża wykonawców.

Protest podwykonawców Zakopianki. Nie otrzymali pieniędzy

Nauczyciele zatrudnią się w rolnictwie?

Nauczyciele na roli? Minister apeluje do kadr