w ,

Solana zyskuje w tym roku 17 000 proc. – oto co warto wiedzieć przed zainwestowaniem w konkurenta Ethereum

Solana zyskuje 17 000 proc.

Ponieważ popyt na Ethereum, najczęściej używaną sieć blockchain, wzrósł w tym roku, pojawiły się inne konkurencyjne projekty. Wśród nich jest Solana, blockchain z natywną kryptowalutą o skrócie SOL.

„Solana jest wiodącym konkurentem Ethereum” – powiedział Matt Hougan, główny oficer inwestycyjny w Bitwise Asset Management. „Nie postawiłbym na nią wszystkich moich pieniędzy, ale jestem wielkim fanem” – dodał.

Hougan nie jest sam – cały rynek również wykazał sympatię dla Solany. W tym roku SOL wzrosła o prawie 17 000 proc. według CoinGecko. Obecnie jest czwartą kryptowalutą pod względem wartości rynkowej, a w czwartek SOL osiągnęła rekordowy poziom prawie 250 dolarów.

solana marketcap
Kapitalizacja rynkowa 8 największych kryptowalut. Źródło: CoinMarketCap

Istnieje kilka powodów, dla których Ethereum i Solana są często porównywane. Po pierwsze, obydwie kryptowaluty dają możliwość zawierania smart kontraktów. Smart kontrakty, lub zbiory kodu, które wykonują zestaw instrukcji na blockchainie, są kluczowe w prowadzeniu zdecentralizowanych finansów, aplikacji i niezbywalnych tokenów.

„Wiele z najszybciej rozwijających się aplikacji technologii kryptowalutowych zostało zbudowanych na Ethereum i opiera się na blockchainie Ethereum, aby funkcjonować” – powiedział Matt Hougan. „Jeśli inwestujesz w Solanę, stawiasz na to, że jej techniczne zaawansowanie pomoże jej przeskoczyć Ethereum” – dodał.

Chociaż o Solanie jest ostatnimi czasy niezwykle głośno, ważne jest, aby zbadać i zrozumieć ryzyko przed inwestycją. Eksperci finansowi ogólnie uważają wszystkie kryptowaluty za ryzykowne, zmienne i spekulacyjne inwestycje.

Czym właściwie jest Solana?

Solana oficjalnie wystartowała w marcu 2020 roku. Jej założyciel, Anatoly Yakovenko, zaprojektował Solanę, aby wspierać smart kontrakty i tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, czyli dapps.

Blockchain działa zarówno w modelu proof of history (PoH), jak i proof of stake (PoS). PoS pozwala walidatorom na weryfikację transakcji w zależności od tego, ile monet posiadają, podczas gdy PoH pozwala na znakowanie czasowe tych transakcji i ich szybszą weryfikację, napisał Yakovenko w białej księdze Solany.


White paper Solany możesz zobaczyć tutaj: Solana Whitepaper (whitepaper.io)


W takim połączeniu „Solana może osiągnąć więcej transakcji w jednostce czasu i ma znacznie niższe opłaty” w porównaniu do Ethereum, mówi Sam Trabucco, współzarządzający handlem kryptowalutami w firmie Alameda Research.

Obecnie Ethereum działa w oparciu o model proof of work (PoW), w którym górnicy muszą konkurować w rozwiązywaniu złożonych zagadek, aby zatwierdzić transakcje.

Porównanie z Ethereum

Chociaż Ethereum jest starsze i bardziej znane, „Solana jest realnym konkurentem” – mówi Brett Harrison, prezes giełdy kryptowalutowej FTX US.

kurs solana ostatni rok
Kurs SOL w ostatnim roku. Źródło: CoinMarketCap

Jednym z powodów jest to, że Ethereum „jest zasadniczo ograniczone w swojej zdolności do zastosowań na skalę globalną ze względu na niewielką liczbę transakcji na sekundę, które może obsługiwać” – mówi Harrison. Solana może obsługiwać dziesiątki tysięcy transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum może obsługiwać około 13 transakcji na sekundę.

Solana ma również „znacznie niższe opłaty” – zauważa Sam Trabucco. Jednym z głównych zarzutów wobec Ethereum są często wysokie opłaty transakcyjne.

Ethereum nadal ma również swoje zalety. „Ethereum ma więcej użytkowników, więcej aplikacji, które już istnieją i większą stabilność” – dodaje Trabucco.

„Ma również ogromną przewagę jako pionier” – dodaje, odnosząc się do teorii, że ten, kto pierwszy wejdzie na rynek, automatycznie ma przewagę nad konkurencją.

kurs ethereum ostatni rok
Kurs ETH w ostatnim roku. Źródło: CoinMarketCap

Zwolennicy Ethereum twierdzą, że blockchain stanie się bardziej skalowalny, bezpieczny i trwały po aktualizacji Eth2, zaplanowanej na 2022 r., podczas której sieć przejdzie również na model PoS. Twierdzą oni również, że Solana ma przed sobą długą drogę, zanim osiągnie ten sam poziom jakości i znaczenia, co Ethereum.

Niemniej jednak, „z pewnością uważam, że obie mają swoje miejsce” – mówi Trabucco.

Jakie jest ryzyko?

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci finansowi ostrzegają, aby inwestować w kryptowaluty tylko tyle, na ile możesz sobie pozwolić, aby stracić. Niestety wraz z możliwościami szybkiego zysku istnieje też ogromne ryzyko straty.


Zobacz również: Kryptowaluta Squid Game. Scam, który upadł szybciej niż powstał


Solana, w szczególności, ma swoje własne ryzyko. Po pierwsze, znacznie wzrosła w krótkim czasie. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, przed inwestycją należy rozważyć i zrozumieć potencjał dużych wahań cen. Tak szybko, jak osiągnie nowy szczyt, może wrócić do swoich najniższych poziomów.

Krytycy martwią się również o decentralizację Solany po tym, jak we wrześniu nastąpiła 17-godzinna przerwa w działaniu, podczas której sieć nie mogła przetwarzać transakcji. Twórcy Solany później o awarię obwinili coś, co nazywa się „wyczerpaniem zasobów”.

Podsumowując, „ryzyko polega na tym, że Solana konkuruje z innymi technologicznie bardzo dopracowanymi już blockchainami, które dodatkowo mają bardzo duże społeczności i ugruntowane bazy użytkowników” – mówi Hougan. „To jak stawianie na kompletnie nową firmę programistyczną” – dodał.


ŹRÓDŁO: CNBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rząd Laosu będzie kopał bitcoina, aby zwiększyć przychody w budżecie

Rząd Laosu będzie kopał bitcoina, aby zwiększyć przychody w budżecie

nowe dowody osobiste odcisk palca na dokumencie

Nowe dowody osobiste już od dzisiaj. Urzędy będą pobierać odcisk palca