w

Stopy procentowe sięgną 3 proc.? Goldman Sachs prognozuje szybkie podwyżki w Polsce

Stopy procentowe – prognoza Goldman Sachs

RPP podniesie w grudniu referencyjną stopę procentową o 50 pb do 1,75 proc., a w pierwszej połowie 2022 r. do 3,0 proc. – prognozują ekonomiści banku Goldman Sachs.

Specjaliści amerykańskiego banku inwestycyjnego spodziewają się w krótkim terminie dalszego przyspieszenia inflacji. Według nich w najbliższych miesiącach powinna ona sięgnąć rok do roku 7,5 proc. (według obecnych prognoz w grudniu). Wynikać to będzie z inflacji cen żywności i energii, a także z mocnej presji ze strony składników inflacji bazowej, która nie pokazała do tej pory żadnych oznak zanikania.

„Spodziewamy się, że inflacja będzie w przyszłym roku opadać, ale będzie to proces stopniowy i podwyższona dynamika cen prawdopodobnie utrzyma się na dłużej. Prognozujemy średnioroczną inflację w 2022 r. na poziomie 5,1 proc.” – napisano w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

W poniedziałkowej rozmowie z PAP Biznes prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp proc., ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie, a Rada Polityki Pieniężnej nie formułuje deklaracji dotyczących przyszłych decyzji.

W październiku i listopadzie RPP podwyższyła referencyjną stopę procentową łącznie o 115 punktów bazowych do 1,25 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. wzrosły rok do roku o 6,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.


Zobacz również: Jarosław Kaczyński mówi, że inflacja jest zbyt duża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jaka inflacja panuje w polsce

Jarosław Kaczyński mówi, że inflacja jest zbyt duża

toyota logo

Nie tylko samochody elektryczne. Toyota stawia na wodór