w

Stopy procentowe w Polsce stopniowo w górę? Członek RPP przedstawia swoje zdanie

Stopy procentowe do poziomu sprzed pandemii

„Polityka pieniężna powinna podlegać stopniowej normalizacji, a stopy procentowe powinny stopniowo wracać do poziomów sprzed pandemii” – powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej, Rafał Sura.

„IV fala pandemii ma inny charakter w tym znaczeniu, że nie są zapowiadane żadne nowe dodatkowe ograniczenia, które mogłyby mocno wpłynąć na koniunkturę. W tym kontekście, skoro aktywność gospodarcza w Polsce wróciła do poziomów sprzed pandemii, co jest dla nas ważnym wyznacznikiem, to polityka pieniężna powinna podlegać stopniowej normalizacji, a poziom stóp procentowych powinien stopniowo wracać do poziomów sprzed pandemii.” – powiedział Sura.

  • referencyjna stopa procentowa od marca 2015 do marca 2020 wynosiła 1,5 proc.
  • inflacja CPI we wrześniu wyniosła 5,9 proc. i była to jedna z najwyższych wartości spośród krajów UE

Na początku października RPP nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe, w tym referencyjną z 0,1 do 0,5 proc. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że będzie dłuższy czas przyglądać się efektom podwyżki stóp procentowych. Celem działań banku centralnego jest niedopuszczenie do utrzymania się podwyższonej inflacji w średnim okresie.

stopy procentowe ostatnie 10 lat nbp
Historia zmian wysokości stóp procentowych w Polsce w ostatnich 10 latach. Źródło: NBP

Według Sury w świetle dostępnych danych, można przypuszczać, że w najbliższych 12 miesiącach nie jest możliwe, by inflacja powróciła w granice pasma odchyleń, czyli do co najwyżej 3,5 proc.

„Mam na myśli całą podażową stronę inflacji, ceny nośników energii, surowców energetycznych i rolnych. One wciąż będą podbijały ceny dóbr finalnych. Perspektywy inflacyjne w krótkim terminie nie są korzystne również z uwagi na porę roku i kwestie geopolityczne związane z cenami gazu. W tym kontekście trzeba podkreślić, że obecne i przyszłe działania banku centralnego nie obniżą podażowego komponentu inflacji” – powiedział Sura.


ŹRÓDŁO: PAP Biznes


Zobacz również: Francuzi dostaną 100 euro dodatku, z powodu rosnących cen energii i paliw i innych produktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

najdrozsze dzielo w historii polski

Padł rekord ceny za dzieło sztuki w Polsce. „Tłum III” Abakanowicz sprzedany za 13,2 mln zł

rzad w hiszpanii odda pieniadze za kary 1

Rząd w Hiszpanii będzie oddawał pieniądze za mandaty, które wystawiono podczas lockdownu