w

Francuzi dostaną 100 euro dodatku, z powodu rosnących cen energii i paliw i innych produktów

Francuski rząd wypłaca dodatek inflacyjny:

Jak zapowiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, mieszkańcy Francji, których dochody wynoszą mniej niż 2 tys. euro netto miesięcznie, otrzymają jednorazowo 100 euro „dodatku inflacyjnego”.

  • Pieniądze te według francuskiego rządu mają zrekompensować wzrost cen energii, paliw i innych produktów.

Dodatek zostanie automatycznie wypłacony kwalifikującym się do tego pracownikom, samozatrudnionym, bezrobotnym i emerytom. W sumie ze świadczenia skorzysta 38 mln mieszkańców Francji – ogłosił premier na antenie telewizji TF1.

Uzupełnił, że pracujący w prywatnych przedsiębiorstwach otrzymają pieniądze pod koniec grudnia, pracownicy sektora publicznego w styczniu, a pozostałe grupy „nieco później”.

Zdaniem premiera, bezpośredni dodatek wydaje się być „najuczciwszym i najskuteczniejszym” rozwiązaniem problemu szybkiego wzrostu cen, który jest szczególnie odczuwalny w przypadku energii i paliw. Podkreślił, że mimo dodatkowych 3,8 mld euro, które rząd wyda na ten program, deficyt budżetowy w 2022 r. nie powinien przekroczyć planowanych 5 proc.

  • Dodatkowo, Castex zapowiedział również, że ceny gazu we Francji zostaną zamrożone na cały 2022 r.

Polityk dodał, że wzrost cen energii jest jego zdaniem tymczasowy, ale rząd musi podjąć działania, by podwyżki nie hamowały procesu wychodzenia francuskiej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.


Zobacz także: Turcja: inflacja rośnie do blisko 20 procent, ale bank centralny obniża stopy procentowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja

Turcja: inflacja rośnie do blisko 20 procent, ale bank centralny obniża stopy procentowe

fed

USA: FED zakazuje kupowania akcji urzędnikom wyższego szczebla