w , ,

Światowy BIG-TECH w czasie kryzysu. Ranking największych spółek

Pandemia przetasowała biznesowy rynek. Firmy, które lewarowały swój biznes to właśnie po pierwszych poślizgach ogłaszają bankructwo lub przechodzą w ręce banku. Cień wisi nad wieloma sektorami usługowymi, rozrywki. Inaczej sytuacja wygląda wśród spółek technologicznych, które wciąż się rozwijają. Kilka mniejszych tylko kręci w kółko, ale na tle całej reszty wygląda jakby miały to zamieszanie przejść suchą stopą. Korzystając z danych z Kantaru i Bloomberga, najnowszy raport marki wydany przez BrandZ pokazuje, które firmy technologiczne udowadniają swoją wartość dla konsumentów podczas chaosu COVID-19. Dzięki danym obejmującym prawie 4 miliony konsumentów, BrandZ pokazuje również, że sektor technologiczny jest liderem wśród 100 najbardziej cenionych marek na świecie pod względem siły finansowej i nastrojów konsumenckich.

image 18

Spośród pięciu najlepszych marek technologicznych, Microsoft wzrósł o 30%, a inne firmy jak Instagram (własność Facebooka), Adobe i Linkedin (własność Microsoft) zanotowały wzrost o 47%, 29% i 31%.

image 19

W rozbiciu na poszczególne kraje, amerykańskie marki dominują w branży technicznej, zajmując 14 z 20 największych światowych marek technologicznych.

Big Tech’s Heavyweights

Podczas gdy większość marek technologicznych w górnej połowie pierwszej dwudziestki odnotowała znaczny wzrost wartości marki, tylko Facebook i IBM spadły od 2019 roku, odpowiednio o -7% i -3%. Największą stratę w pierwszej dwudziestce poniosło chińskie Baidu, które w 2020 r. spadło o -29%.

Zaufanie konsumentów słabnie natomiast jeśli chodzi o gromadzenie i nadużywanie danych osobowych. Po skandalu w Cambridge Analytica prawie 25% posiadaczy kont na Facebooku stwierdziło, że jest „skrajnie” lub „bardzo” zaniepokojonych swoimi danymi osobowymi

Wchodząc na ósme miejsce, Instagram, należący do Facebooka, zyskał 47% wartości marki – ogromny procent, ale mniej niż imponujący 95% wzrost, jaki miał w 2019 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje cyfrowe dobrze radzą sobie w czasie pandemii, zwłaszcza te budowane z myślą o rozrywce, zakupach, kontaktach towarzyskich i dostawie.

Skutki ekonomiczne COVID-19 są niezaprzeczalne nawet w przypadku topowych spółek. Pandemia zapoczątkowała epokowe zmiany/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FB: Sławomir Mentzen

„Ministerstwo Cyfryzacji będzie blokować TikToka?” Fake news. Mentzen: nie do końca.

refugees

Ofiary kryzysu migracyjnego: Milicja płaci za twoją głowę, a potem zmusza cię do płacenia za twoją wolność