w ,

Szef NBP Adam Glapiński: gotówka to podstawa wolności obywateli

glapinski
Szef NBP Adam Glapiński: gotówka to podstawa wolności obywateli

Na początku pandemii często padały opinie, że koronawirus jest dobrym pretekstem, aby wycofać gotówkę i wszystkie transakcje przenieść do internetu. Niby bezpieczeństwo, ale z drugiej strony brak gotówki to niebezpieczeństwo, że w wyniku błędu urzędnika zostaniemy bez środków. Państwo będzie mogło kontrolować wszystkie płatności.

My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek

Adam Glapiński
  • Prezes NBP, Adam Glapiński ogłosił podczas Kongresu Obsługi Gotówki rozpoczęcie prac pod kierownictwem banku centralnego nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki.

Wbrew temu co promują banki

Ku zaskoczeniu wszystkich – szef NBP Adam Glapiński podziela to zdanie! Skrytykował banki i podmioty, które w ten sposób ograniczają obywateli. Gotówkę nazywa podstawą dającą wolność. Jak opisuje money.pl:

  • Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac nad „narodową strategią bezpieczeństwa gotówki”. Chce m.in. zachęcać do szerszego korzystania z fizycznego pieniądza wbrew promowanym coraz częściej elektronicznym formom płatności.
  • Prezes Glapiński poinformował, że NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie.
  • Skrytykował m.in. działania sklepów, restauracji czy urzędów, które odmawiają przyjmowania płatności w gotówce ze względu na pandemię. Zaapelował, by we wszystkich transakcjach była możliwość płatności gotówką.
  • Od marca wartość gotówki w obiegu w Polsce wzrosła o około 80 mld zł, a więc o blisko jedną trzecią.
  • Jest jej już blisko 320 mld zł.

W jego opinii dostępność gotówki jest fundamentem sprawnego funkcjonowania naszego państwa.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W środę idzie paraliż komunikacyjny – strajkują taksówkarze

W środę idzie paraliż komunikacyjny – strajkują taksówkarze

elon musk philanthropy

Elon Musk zostawia w tyle Bill Gatesa, Buffetta – jest drugą najbogatszą osobą na świecie