WSDA
w ,

Tajemnicze nasiona z Chin – apel, aby ich nie sadzić, bo mogą być niebezpieczne

Brzmi jak film sciencie fiction z lat 50-tych XX wieku. Departament Rolnictwa i Leśnictwa Luzijany opublikował w piątek tajemniczy apel po tym jak jeden z mieszkańców Saint Rose zgłosił, iż otrzymał tajemnicza paczkę nasion z Chin.

Tajemnicze Nasiona Z Chin
Louisiana Department of Agriculture & Forestry

Mike Strain, komisarz ds. rolnictwa i leśnictwa: apelujemy, aby każdy kto otrzyma pakiet nasion, których nie zamówił natychmiast zgłaszał się do odpowiednich instytucji jak LDAF. Musimy przebadać oraz zidentyfikować czy nasiona nie stanowią zagrożenia dla przemysłu rolnego w USA.

Paczki z tajemniczymi nasionami z Chin dostali również mieszkańcy w Utah, Wirginii, Waszyngtonie. Wielka Brytania również poinformowała o kilku przypadkach.

Urzędnicy poważnie podchodzą do sprawy, ponieważ taka praktyka jest dobrze znana z czasów choćby zimnej wojny. Rośliny mogą być trujące dla człowieka oraz niebezpieczne dla rolnictwa.

Czasami gatunki roślin rosną proliferacyjnie w swoim nowym otoczeniu i wypierają rodzime gatunki, komentuje jeden z ekspertów.

Jak opisuje Mark Ballard, podaje przykład kwiatu tzw. hiacynt wodny, który mimo piękna to spowalniał przepływ wody, blokował światło słoneczne, zatruwał roślinność co doprowadzało do śmierci ryb. Jak hiacynt wodny znalazł się na wodach Luizjany? Otóż japońscy przedstawiciele na Światowych Targach Bawełny w Nowym Orleanie w 1884 roku rozdawali nasiona ludziom w prezencie. Hiacynt wodny załamał lokalną gospodarkę rybaków.

water hyacinth smothers Lake Victoria – Archyde
Z hiacyntem wodnym mają również problemy rybacy w Kenii.

Gatunki inwazyjne sieją spustoszenie w środowisku, wypierają lub niszczą rodzime rośliny i owady oraz poważnie uszkadzają uprawy, opublikował Departament Rolnictwa i Usług Konsumenckich Wirginii w oświadczeniu po tym, jak jeden z mieszkańców tego stanu zadzwonił do departamentu z pytaniem co to jest.

Brytyjczycy poszli nieco dalej zauważając, że gigantyczny barszcz, wcześniejszy gatunek inwazyjny, uwalnia sok, który może spalić człowieka w słońcu. W Polsce znamy problem Barszczu Sosnowskiego.

W stanie Utah dodatkowo wydano zakaz wyrzucania takich nasion, ponieważ nawet to jest ryzykiem rozproszenia roślin.

Na początku śmiano się, że to szurskie teorie dopóki oświadczeń nie opublikowały amerykańskie władze

Departament Rolnictwa USA zidentyfikował niektóre gatunki roślin w workach z niezamówionymi nasionami, które docierają do skrzynek pocztowych w całych Stanach Zjednoczonych. Urzędnicy ostrzegli, że przesyłki z tajemniczymi nasionami, które wydają się pochodzić z Chin, mogą być inwazyjnymi gatunkami roślin.

CBS NEWS

Według zastępcy administratora Osamy El-Lissy’ego ze Służby Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin USDA na dzień 29 lipca zidentyfikowano co najmniej 14 gatunków nasion. Obejmują one musztardę, kapustę i chwałę poranną, a także zioła takie jak mięta, szałwia, rozmaryn i lawenda. Powiedział, że znaleziono również hibiskusa i róże.

CBS News potwierdziło, że mieszkańcy wszystkich 50 stanów zgłosili otrzymanie podejrzanych paczek z nasionami. USDA mówi, że jeśli otrzymasz paczki z nasionami, nie sadzisz ich i skontaktuj się z urzędnikiem nadzorującym rośliny w swoim stanie.

Nasiona z chin
MARYLAND DEPARTMENT OF AGRICULTURE

Komisarz Departamentu Rolnictwa Teksasu Sid Miller wezwał ludzi do zachowania ostrożności. To może być bakteria. To może być inny wirus, jakiś rodzaj gatunku inwazyjnego, powiedział Miller CBS DFW.

Władze wydają instrukcje, że nasiona mogą wyglądać niewinnie, mogą być zwykłymi ziołami, a tak naprawdę będą miały powłokę środków grzybobójczych, owadobójczych, które mogą okazać się szczególnie szkodliwe dla lokalnych upraw. Mam ludzi, którzy opisują mi, że nasiona są pokryte czymś fioletowym. Nie miałam jeszcze tego w rękach, ale to brzmi okropnie, jak leczenie nasion, informują urzędnicy.

Nasiona są zwykle dostarczane w białych opakowaniach z chińskimi napisami i słowami „China Post”. USDA nadal prowadzi dochodzenie.

Tajemnicze Nasiona z Chin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

iStock/RomoloTavani

Wojna dwóch największych CEO. Kosmiczna wojna prywaciarzy. Musk i Bezos

Robin Utrecht/REX

Rejestracja wesel? Absurd. DJ opisuje jak wygląda pandemiczny chaos weselny