w

Ugoda w sprawie kopalni Turów – porozumienie z Czechami

TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia merytorycznego sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z premierem Czech Andrejem Babiszem w sprawie kopalni Turów.

W nocy z poniedziałku na wtorek premier poinformował, że „jesteśmy bardzo bliscy porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów.

  • W wyniku porozumienia Czesi mają wycofać pozew w tej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wstępne porozumienie zakłada, że Polska zainwestuje 45 milionów euro w wieloletnie projekty na tym obszarze – poinformował premier Mateusz Morawiecki. „Zgodziliśmy się również na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką. PGE przeprowadzi również, do końca, inwestycję ekranu doziemnego, który do pewnego stopnia będzie eliminował odpływ wody.

Z drugiej strony Polska Grupa Energetyczna będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zapobiegać przedostawaniu się pyłków na stronę czeską” – dodał szef polskiego rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy nie powinniśmy wprowadzić od 1 lipca zakazu korzystania z komunikacji miejskiej przez osoby, które nie mają przynajmniej jednej szczepionki na koronawirusa? – proponuje radny Łukasz Wantuch.

Radny z Krakowa chce wprowadzić zakaz wstępu do komunikacji miejskiej dla niezaszczepionych

wzrost zachorowań na nowotwory

Minister zdrowia: Czeka nas wzrost liczby zachorowań na nowotwory